Бангладеш

Сподели со своите пријатели

Најмалку 17 лица загинаа, а многу се повредени откако два воза се судрија во источниот дел на Бангладеш, јавува Би-Би-Си. Loading… Товарниот воз удри во задните вагони на патничкиот воз во Бајраб, град на 80 километри североисточно од Дака. Се верува дека грешка во сигнализацијата довела до судир, а ваквиПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.000 луѓе умреле од денга треска во најлошата епидемија досега во Бангладеш, покажуваат официјалните бројки. Loading… Зголемените температури поради климатската криза доведоа до интензивно ширење и за прв пат се пријавени повеќе случаи надвор од густо населените урбани центри. Од јануари, 1.017 луѓе починале од болеста што јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без засолниште, јави Би-Би-Си. Loading… Нема информации за жртви, но пожарот вчера уништи 2.000 засолништа, откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија властите. Полицијата истражува дали се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без покрив над главата. Loading… Засега нема информации за жртви, но пожарот уништи 2.000 засолништа откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија официјални лица. Полицијата истражува дали се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) го повика светот да им помогне на муслиманите Рохинџа заглавени во морето, бидејќи се верува дека најмалку 20 загинале, а стотици отпловиле кон Индонезија по неколку недели летање во Индискиот Океан. Loading… Речиси 500 Рохинџи пристигнале во Индонезија во изминатите шест недели, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можното потонување на брод со 180 муслимани Рохинџа може да ја направи 2022 година една од најсмртоносните години на море во речиси една деценија за заедницата, соопшти агенција на ОН, додека бегалците се обидуваат да избегаат од очајните услови во камповите во Бангладеш. Loading… Речиси милион Рохинџи од Мјанмар живеатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку девет лица загинаа во циклонот Ситранг што го погоди јужниот дел на Бангладеш, соопштија денеска локалните власти. Loading… Еден милион луѓе беа евакуирани од низинските области во текот на ноќта. „Девет лица загинаа, вклучително и тројца членови на едно семејство во областа Кумила“, изјави владин претставник. Циклонот го погодиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 11 лица загинаа, а неколку десетици се повредени во удари од гром во Бангладеш во последните два дена, јави денеска Anadolu Agency. Loading… Како резултат на удар на гром во четвртокот, девет лица загинаа во областа Сираџањ, а двајца браќа загинаа во гром во областа Кулна во петокот вечерта.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По двегодишна пауза, илјадници луѓе во Бангладеш и Непал денеска ја прославија својата Нова Година со шарени паради и музички изведби, бидејќи пандемијата на корона од корона вирусот стивна и животот се врати во нормала. Loading… Во главниот град на Бангладеш, Дака, луѓе облечени во традиционална црвена облека влегоа воПрочитај повеќе