Украина: „Русите интензивно напаѓаат кон Бахмут и Авдиивка, вчера забележани 115 напади“

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа руските сили интензивно напаѓаат во правец на Бахмут и Авдиивка, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Loading...

Наведено е дека во изминатиот ден се регистрирани 115 конфликти, пренесува Униан.

Според украинскиот Генералштаб, 33 руски напади биле одбиени на правецот Бахмут, а 24 на правецот Авдиевски (Авдеевски).

Се додава дека повеќе од 110 населби во Чернихив, Суми, Харков, Луганск, Доњецк, Запорожје, Дњепропетровск, Херсон и Николаев под артилериски оган од руските сили.