Стрелков: Во Бахмут е алармантно, Украинците напредуваат

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и руски воен блогер Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, објави, како што рече, алармантни информации од околината на Бахмут на својата Телеграма.

Loading...

Тој рече дека Украинците напредуваат и дека руските резерви итно отишле во областа северно од Бахмут.

„Алармантни информации пристигнуваат од областа северно од Бахмут, точно каде на наша страна се распоредени единиците на 3-от армиски корпус, на кои им недостигаат луѓе. Непријателот напредува во таа област, колку длабоко – не можам да кажам. Има малку информации, но таму резервите отидоа итно“, напиша Стрелков на Телеграм.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.