Авдијивка

Сподели со своите пријатели

Руските сили ги интензивираат копнените и воздушните напади за да го освојат источниот украински град Авдијивка, изјави највисокиот функционер на градот. Loading… „Работите во секторот Авдиевка станаа уште потешки. Интензитетот на конфликтот се зголемува веќе некое време“, изјави шефот на воената администрација на Авдиевка Виталиј Барабаш за медиумската куќа ЕспресоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили ги интензивираат копнените и воздушните напади за да го освојат источниот украински град Авдијивка, изјави највисокиот функционер на градот. Loading… „Работите во секторот Авдијивка станаа уште потешки. Интензитетот на конфликтот веќе некое време се зголемува“, изјави за медиумската куќа Еспресо ТВ, шефот на воената администрација на Авдијивка, ВиталијПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија истрајува во одбраната на Бахмут, град на исток кој со месеци е под брутални напади, и покрај фактот што неговата ситуација во градот сè уште не е подобрена. Loading… Во меѓувреме, руските трупи сега се во офанзива во близина на Авдијевка, каде што се надеваат дека ќе зазематПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили спроведуваат офанзивни операции во правец на Бахмут, Авдијивка и Новопавливска. Loading… Руските сили се обидуваат да ги задржат териториите што ги зазедоа, концентрирајќи ги напорите на одвраќање на акциите на украинските сили во одредени правци, пренесува Укринформ. Се додаваПрочитај повеќе