артемис

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција (НАСА) соопшти дека лансирањето на најмоќната ракета во историјата Артемис I е закажано за 4 ноември, пренесува Ројтерс. Loading… Лансирањето на ракетата веќе беше одложено три пати. Првиот обид не успеа на крајот на август поради технички грешки, вториот обид на почетокот на септември беше отежнат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракетата Space Launch System, „најмоќната вселенска ракета“ која некогаш ја изградила НАСА, нема да биде лансирана на Месечината денеска од вселенскиот центар Кенеди на Флорида. Loading… НАСА официјално го откажа денешното планирано лансирање на Артемис 1 поради проблем со „кондиционирањето“ на еден од четирите мотори на главната сцена на ракетата.Прочитај повеќе