НАСА го одложи лансирањето на ракетата кон Месечината (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Ракетата Space Launch System, „најмоќната вселенска ракета“ која некогаш ја изградила НАСА, нема да биде лансирана на Месечината денеска од вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Loading...

НАСА официјално го откажа денешното планирано лансирање на Артемис 1 поради проблем со „кондиционирањето“ на еден од четирите мотори на главната сцена на ракетата.

Моторот „не ја доби високата прецизна температура што ја бараа“, рече комуникаторката за контрола на лансирањето Дерол Нилс за напорите на инженерите да го „условат“ моторот за лансирање.

Следниот обид најверојатно ќе биде на 2 септември.

Лансирањето беше закажано за денеска во 14:30 часот по средноевропско време, но поради дефект на моторот, датумот е одложен.

НАСА постојано почна и престана да ја храни ракетата со речиси милион галони суперладен водород и кислород поради истекување.

Полнењето веќе беше одложено за речиси еден час поради грмотевици во вселенскиот центар Кенеди во Флорида.

Истекувањето на водород со силно експлозивно дејство се појави на истото место каде што истече при тест во пролетта.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште две ракети

Потоа имаше второ очигледно истекување на водород во вентилот што предизвика проблеми во јуни, но НАСА мислеше дека е поправено, изјавија официјални лица.

Пукнатина или друг дефект подоцна беше забележан во големиот портокалов резервоар за гориво на четирите главни мотори, бидејќи не се појави околу сомнителната област, изјавија претставници на НАСА. Инженерите го разгледуваат тоа.

Ракетата треба да постави капсула на екипажот во орбитата околу Месечината.

Лансирањето претставува пресвртница во обидот на Америка да ги врати астронаутите на Месечината 50 години по завршувањето на програмата Аполо.

НАСА го пренесува лансирањето во живо на социјалните мрежи.

Ејдан Каули, експерт за истражување на материјали во Европската вселенска агенција (ESA), објаснува дека системите и технологијата потребни за живот на други планети ќе бидат тестирани на Месечината.

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by NASA (@nasa)

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Напад на синагога во Хановер за време на служба

 

„Условите за живот на Месечината се тешки. Еден од најголемите предизвици е заштитата на астронаутите од радијација. Го истражуваме создавањето на станбени модули чијашто надворешност е направена од реголит (месечева прашина) за да ги заштитиме од тоа зрачење“, објаснува Каули.

Помошникот директор на НАСА за лансирање, Џереми Гребер, рече дека ќе треба да се донесе одлука дали ќе има лансирање денеска.

Доколку НАСА не лансира денес, следниот обид би бил до петок.

Ракетата од 98 метри е најмоќната што НАСА некогаш ја изградила, надминувајќи ја дури и Сатурн V што ги однесе астронаутите на Аполо на Месечината.

Во капсулата на новата ракета Орион нема да има астронаути, туку пробни кукли, опремени со сензори за мерење на вибрации, космичко зрачење и други услови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американска астронаутка, прв домородец која отпатува во вселената

Шестнеделната мисија треба да заврши со слетување на капсулата во Тихиот Океан во октомври.

Илјадници луѓе се во вселенскиот центар за да го видат подигнувањето на ракетата. Се очекува и доаѓањето на американскиот потпретседател Камала Харис.

Loading...

Лансирањето е првиот лет во програмата на НАСА за истражување на Месечината од 21 век, наречена Артемида, по митолошката сестра близначка на Аполо.

Под претпоставка дека пробниот лет ќе помине добро, астронаутите ќе стигнат до орбитата на Месечината и ќе се вратат со втор лет во 2024 година, а слетувањето на две лица на Месечината би можело да биде доцна во 2025 година.

Проблемите забележани во понеделникот потсетуваа на сега веќе непостоечката ера на вселенскиот шатл на НАСА, кога истекувањето на водородното гориво го наруши одбројувањето и одложи серија лансирања уште во 1990 година.

Персоналот за лансирање има и проблем со комуникацијата со капсулата Орион.

 

Loading...