Андреј Бабиш

Сподели со своите пријатели

Утрово, на вториот ден од вториот круг на претседателските избори, граѓаните на Чешка масовно излегуваат на гласање за да одлучат кој ќе биде новиот лидер на државата. Loading… Се предвидува историски рекордна излезност бидејќи веќе вчера на првиот ден од гласањето излегоа половина од запишаните 8,25 милиони гласачи. Тие избираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Избирачките места во Чешка се отворени денеска, на последниот ден од вториот круг од претседателските избори на кои за шеф на државата се борат поранешниот командант на армијата Петр Павел и поранешниот премиер Андреј Бабиш. Loading… Пензионираниот 61-годишен генерал Павел, кој работеше во НАТО и се кандидираше како независен кандидат,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пензионираниот генерал на НАТО Петр Павел, независен прозападен кандидат близок до владејачката коалиција, ќе биде фаворит во вториот круг од претседателските избори во Чешка, во кој денеска и утре ќе се натпреварува со поранешниот премиер и претседател на најсилната опозициска партија АНО, Андреј Бабиш. Loading… Според обложувалниците, парите вложени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер Андреј Бабиш и поранешниот генерал Петр Павел ќе се соочат на 27 и 28 јануари во вториот круг од претседателските избори во Чешка. Loading… Во првиот круг од претседателските избори Бабиш освои 36,72 отсто од гласовите, Павел 33,73 отсто, додека економистот Дануше Нерудова беше трет со 13,79 отстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чесите и денеска излегуваат на гласање за да гласаат меѓу осумте кандидати на изборите за иден претседател, кои започнаа во петокот. Loading… Според предизборните анкети, пензионираниот генерал Петр Павел се смета за благ фаворит, пред поранешниот премиер Андреј Бабиш и професорката по економија Дануша Нерудова. Тие тројца кандидати имаат шансаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пензионираниот генерал Петр Павел, кој служеше на високи позиции во НАТО, важи за благ фаворит на претседателските избори во Чешка, кои почнуваат денеска, пренесува Ројтерс. Loading… Според анкетите, тој е пред поранешниот премиер Андреј Бабиш и професорката по економија Дануша Нерудова, три од осумте кандидати кои имаат шанса да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градскиот суд во Прага денеска го отфрли целосниот обем на обвинението против поранешниот премиер Андреј Бабиш и го прогласи за невин во скандалот околу манипулациите со грантовите за еврото кога фармата на Бабиш и конгресниот центар Родино гнездо со измама доби два милиони евра грантови од Европската Унија. Loading… СудијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Чешка, милијардерот Андреј Бабиш денеска објави дека ќе се кандидира за претседател на таа земја. Loading… Бабиш ова го изјави во телевизиски говор, по разговорот со својот сојузник, актуелниот претседател Милош Земан, чиј мандат истекува во јануари, пренесува АП. Тој објасни дека неговата единствена цел е „луѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Прага започна судењето на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш, кое се одржа пет години по почетокот на истрагата. Loading… Тој беше обвинет дека пред 13 години со измама примил субвенции од околу два милиони евра за семејната фарма и конференциски центар Родино гнездо. Заедно со Бабиш, се суди иПрочитај повеќе