Андерс Брејвик

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарскиот масовен убиец Андерс Брејвик, кој во 2011 година уби 77 луѓе во бомбашки напад и пукање во Норвешка, денеска ќе сведочи пред судот како дел од неговата тужба со која бара прекин на неговата самица во затвор. Loading… Во тужбата што ја поднел против државата, Брејвик (44) баралПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик ја тужи државата за наводно кршење на човековите права затоа што се наоѓа во екстремна изолација и поднел уште едно барање за условно ослободување, изјави неговиот адвокат. Loading… Десничарскиот милитант уби 77 луѓе, главно тинејџери, во пукање и бомбардирање во најголемото мирновременско злосторство во НорвешкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот ултрадесничар Андерс Брејвик, кој уби 77 луѓе во 2011 година, повторно ја тужи норвешката влада со желба да го прекине престојот во самица, објавија денеска норвешките медиуми. Loading… Брејвик е во самица од неговото осудување во 2012 година и немал контакт со други затвореници додека ја отслужувал казната, изјавиПрочитај повеќе