Норвешкиот масовен убиец Брејвик ја тужеше државата, тврди дека е во екстремна изолација

Сподели со своите пријатели

Норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик ја тужи државата за наводно кршење на човековите права затоа што се наоѓа во екстремна изолација и поднел уште едно барање за условно ослободување, изјави неговиот адвокат.

Loading...

Десничарскиот милитант уби 77 луѓе, главно тинејџери, во пукање и бомбардирање во најголемото мирновременско злосторство во Норвешка во јули 2011 година.

Ја тужи државата затоа што 11 години е во екстремна изолација

Брејвик, кој сега има 44 години, ја отслужува најдолгата затворска казна во Норвешка од 21 година, која може да биде продолжена доколку се уште се смета за закана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОПЕК: Прогнозите за побарувачката на нафта се оптимистички

„Тој ја тужи државата затоа што е во екстремна изолација веќе 11 години и нема контакт со други луѓе освен со своите чувари“, рече адвокатот на Брејвик, Ојстеин Сторвик.

„Минатата година беше преместен во нов затвор и се надевавме дека ќе има подобри услови и дека ќе може да запознае други луѓе“, додаде Сторвик.

Минатата година му го одбија барањето за условен отпуст

Во 2017 година, Брејвик го загуби случајот за човекови права кога апелациониот суд ја укина пресудата на понискиот суд дека неговата изолација во ќелија со три соби е нехумана.

Минатата година норвешкиот суд исто така го одби неговото барање за условно ослободување, велејќи дека тој сè уште претставува ризик од насилство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Завршена е изградбата на кулата Саграда Фамилија во Барселона

Сторвик рече дека очекува Окружниот суд во Осло да ја разгледа тужбата на пролет.

Loading...