Амстердам

Сподели со своите пријатели

Стотици луѓе се собраа во петокот вечерта на плоштадот Дам во холандскиот град Амстердам против победата на екстремно десничарската Партија за слобода (ПВВ) на Герт Вилдерс на изборите одржани на 22 ноември, јавува Anadolu. Loading… Екстремно десничарската, антиисламска ПВВ победи на општите избори во Холандија, а нејзиниот лидер изјави декаПрочитај повеќе

Three Bicycle Upright Parked on Bridge

Сподели со своите пријатели

По неколку години, Амстердам беше отстранет од врвот на листата на најатрактивни европски градови. Loading… Имено, истражувањето на Deloitte покажало дека сега Лондон е најатрактивниот европски град за инвестирање во хотели, пишува klix.ba. Лисабон е на второто место, а Амстердам, кој е на првото место од 2017 година, сега паднаПрочитај повеќе

white cruise ship on sea during daytime

Сподели со своите пријатели

Градскиот совет на Амстердам одлучи да ги забрани бродовите за крстарење во центарот на градот. Loading… Се надеваат дека ваквата одлука ќе го ограничи бројот на посетители и ќе го намали загадувањето. Градските власти тврдат дека бродовите за крстарење не се во согласност со одржливите амбиции на градот. Тоа значиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ермитаж во Амстердам ќе го смени името, најави музејот, кој ги прекина односите со Русија набргу по почетокот на инвазијата на Украина и ја прекина децениската соработка со истоимената институција во Санкт Петербург. Loading… Ермитаж ќе се вика „Музеј H’ART“ од 1 септември 2023 година и ќе работи „во теснаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Раководството на холандскиот аеродром „Шипхол“ во Амстердам денеска соопшти дека ќе ги забрани ноќните летови и приватните авиони со цел да се намали загадувањето со гасови и бучава. Loading… Авионите нема да полетуваат од полноќ до шест часот, а слетувања нема да се случат пред пет часот. Тоа значи декаПрочитај повеќе

assorted-color buildings beside body of water

Сподели со своите пријатели

Официјални лица во Амстердам ги предупредија британските туристи кои доаѓаат во холандската престолнина поради секс и дрога да се „држат настрана“ од градот преку дигитална кампања наменета за мажи на возраст од 18 до 35 години. Loading… Кампањата наречена „Остани подалеку“ се спроведува во обид да се ослободи Амстердам одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Амстердам, во предградието Зуидост, украден е дел од споменикот подигнат на Нелсон Мандела. Loading… Споменикот во паркот Нелсон Мандела се состои од седум бронзени лица, а едно лице недостасува, објави NL Times. Полицијата го истражува случајот. Во средата, на 1 март, и полицијата и општината добија дојава дека муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во обид да го подобри квалитетот на животот на локалните жители, Амстердам ќе ја забрани употребата на марихуана на улиците во својот кварт на „црвените фенери“, традиционален центар за легална трговија со секс, и ќе преземе нови чекори за да го обесхрабри консумирањето алкохол. Loading… Жителите на стариот центар наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во центарот на Амстердам од следната година нема да им биде дозволен влез на туристички автобуси тешки повеќе од седум тони, со цел да се намали сообраќајниот метеж и загадувањето. Loading… „Автобусите се корисни за превоз на ученици или стари лица до културните места во градот, но 300 до 450Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амстердам има репутација на град „каде што се е дозволено“. Но, како и секаде, постојат некои правила што треба да ги имате на ум кога ќе ја посетите холандската престолнина. Loading… Меѓу 19 милиони луѓе кои го посетуваат Амстердам секоја година, приближно 100 проценти од нив случајно прават „промашување“. ОвиеПрочитај повеќе