Музејот Ермитаж во Амстердам го менува своето име поради поврзаноста со Русија

Сподели со своите пријатели

Ермитаж во Амстердам ќе го смени името, најави музејот, кој ги прекина односите со Русија набргу по почетокот на инвазијата на Украина и ја прекина децениската соработка со истоимената институција во Санкт Петербург.

Loading...

Ермитаж ќе се вика „Музеј H’ART“ од 1 септември 2023 година и ќе работи „во тесна соработка со Британскиот музеј, Центарот Помпиду и Американскиот музеј за уметност Смитсонијан“, се вели во соопштението, додавајќи дека ќе биде „нов почеток“.

Музејот Ермитаж во Санкт Петербург отвори филијала во Холандија во 2009 година, која се наоѓа во Амстелхоф, зграда од 17 век.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иранскиот претседател во четврток во Москва на средба со Путин

На отворањето присуствуваше тогашниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Првата голема изложба во музејот H’ART е закажана за средината на 2024 година.