Сообраќајот во Грција парализиран поради протести, голем собир во Атина

Сподели со своите пријатели

Илјадници работници во Грција денеска штрајкуваат во знак на протест поради трагичната железничка катастрофа во која загинаа 57 лица, а околу пладне се очекува масовните демонстрации да кулминираат пред парламентот во Атина.

Loading...

Синдикатот кој обединува стотици илјади работници во јавниот сектор повика на еднодневен штрајк и протест поради „злосторствата“, а бројни студенти и групи наставници рекоа дека ќе се приклучат на собирите.

Јавниот превоз денеска е во прекин низ целата земја поради штрајк организиран од Синдикатот на јавните службеници на Грција, пишува „Катимерини“.

Синдикатите на работниците во јавниот транспорт ги поканија вработените да присуствуваат на митинг во 13:00 часот на плоштадот Синтагма во Атина и да бараат безбеден и модерен јавен превоз и мерки за безбедност на работниците и патниците.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судар на 14 автомобили поради песочна бура во Србија (ВИДЕО)

Во пристаништето денеска ќе останат и бродови и траекти бидејќи на штрајкот одлучи да се приклучи и синдикатот на морнарите, Панхеленската поморска федерација.

Патнички воз со 350 патници се судри во близина на Лариса со товарен воз кој сообраќал по истата пруга во спротивен правец. По судирот избувнал пожар.

Несреќата на 28 февруари предизвика јавно незадоволство поради катастрофалната состојба на грчката железничка мрежа, за која работниците што штрајкуваат велат дека се виновни за долгогодишното запоставување, недоволно инвестирање и недоволно персонал, а сето тоа е резултат на децениската должничка криза во земјата.

Катастрофата предизвика протести низ Грција, при што повеќе од 10.000 луѓе се собраа во неделата во Атина, пуштајќи стотици црни балони на небото.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судар на 14 автомобили поради песочна бура во Србија (ВИДЕО)

Железничките работници организираа континуирани 24-часовни штрајкови од четвртокот, доведувајќи ја мрежата во застој, и тие велат дека нивните барања за подобрени безбедносни протоколи не се слушаат со години.

„Ќе изградиме безбедна железница за никој никогаш повеќе да не доживее трагична несреќа како онаа во Темпи“, се вели во соопштението на главниот синдикат на железничарите.

Грција ја приватизираше пругата во 2017 година продавајќи ја на италијанската државна компанија „Ферови дело Стато Италијане“ и таа сега работи под името „Хеленик воз“.

Очекувањата беа дека во наредните години ќе се инвестираат стотици милиони евра во железничката инфраструктура, за што под државна контрола е италијанската, одговорна и грчка компанија ОСЕ, но тоа не се случи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судар на 14 автомобили поради песочна бура во Србија (ВИДЕО)

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во обраќањето до нацијата рече дека сè укажува на трагична човечка грешка, но прифати дел од критиките, признавајќи дека децениското запоставување можело да придонесе за катастрофата.