Службеник од Мариупол: Убиени 22.000 жители – ова е град на духови

Сподели со своите пријатели

Градските власти на Мариупол, украинскиот пристанишен град на Азовското Море, веруваат дека во тој град во трите месеци од војната биле убиени 22.000 жители, изјави за Си-Ен-Ен советникот на градоначалникот Петро Андриушченко.

Loading...

„Мариупол сега е град на духови“, рече тој.

Според него, бројката од 22.000 жртви се заснова на многу контакти што тој, кој побегнал на територијата што ја држи неговата земја, и други градски власти ги имаат со оние што останале заробени во Мариупол. Сепак, тој смета дека реалната бројка би можела да биде уште поголема.

 

Командантот на Азов е жив: Од заробеништво се јавил на сопругата

 

Андрјушенко рече дека процесот на повторно погребување на мртвите бил комплициран поради инсистирањето на руските власти да ја донесат пронајдената кожа во мртовечница и дека лицето кое сака да го преземе телото мора да се согласи да сними видео во кое ќе каже дека починатиот бил убиен од украинската војска.

Врз основа на информациите собрани од неговите извори, Мариупол бил вратен во средниот век.

Loading...

„Во градот е целосно темно. Единствените светла се од руски војници и руски патроли. Мирисот на смртта и мирисот на оган се чувствуваат насекаде“, рече Андриушченко.

 

Сорос: Цивилизацијата можеби нема да ја преживее руската инвазија на Украина

 

Тој додава дека неговите контакти го опишуваат градот како погоден од хуманитарната катастрофа и многу малку контакти со надворешниот свет. Мобилната телефонија само што почнува да се обновува.

Тој изјави и дека жителите не можат слободно да се движат, како и дека се потребни посебни пропусници за секое движење во градот, а се спречени и да избегаат.

Мариупол беше во центарот на жестоката, повеќемесечна битка меѓу украинските и руските сили и проруските борци.

 

Loading...

Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата

 

Официјално падна во рацете на Русите минатиот петок, кога се предаде последната група украински борци од фабриката за челик Азовстал.