Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата

Сподели со своите пријатели

Руските сили напредуваат во источна Украина и ги напаѓаат клучните градови, пред се индустрискиот град Северодонецк.

Loading...

Серхи Каидаи, гувернер на областа Луганск, изјави дека руските сили го напаѓаат Северодонецк со воздушни напади, ракети, артилерија и минофрлачи со цел да воспостават своја контрола над регионот и да продолжат понатаму во внатрешноста на Украина.

 

Северна Кореја лансираше три ракети, Јужна Кореја возврати со две

 

„Ситуацијата е многу тешка и се влошува“

„Ситуацијата е многу тешка и, за жал, се влошува“, рече Хајдај во видеото објавено на Телеграм, додавајќи дека во тек е „тотална офанзива од сите правци“.

„Руската армија одлучи целосно да го уништи Северодонецк. Тие едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата“, рече Хајдај.

Loading...

 

МАСАКАР ВО АМЕРИКА: Средношколец уби 19 ученици и 2 наставници

 

Илјадници војници се испратени да го нападнат регионот Луганск, рече Хајдаи, додавајќи дека бомбардирањето на Северодонецк било толку интензивно што било предоцна да се евакуираат преостанатите 15.000 цивили од градот.