Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата

Руските сили напредуваат во источна Украина и ги напаѓаат клучните градови, пред се индустрискиот град Северодонецк. Loading… Серхи Каидаи, гувернер на областа Луганск, изјави дека руските сили го напаѓаат Северодонецк со воздушни напади, ракети, артилерија и минофрлачи со цел да воспостават своја контрола над регионот и да продолжат понатаму во … Continue reading Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјатаПрочитај повеќе