Северна Кореја издаде предупредување за „екстремен студ“

Сподели со своите пријатели

Температурите во Северна Кореја најверојатно ќе се спуштат под -30 степени целзиусови во северните региони, што е и најсиромашниот дел од земјата, соопшти државното радио.

Loading...

Се очекува и крајбрежните области да имаат силен ветер, јавуваат државните медиуми.

Јужна Кореја исто така издаде предупредување за студен бран, а северна Кина бележи рекордно ниски температури, јавува Би-Би-Си.

Додека Северна Кореја е погодена од екстремни или неповолни временски услови како и другите места, малку се знае за влијанието на екстремно ниските температури врз населението.

Рајанганг, Северен Хамгјонг и Јужен Хамгјонг, најсиромашните провинции во земјата и оние кои се очекува да бидат најчувствителни на климатски шокови, се наоѓаат на север.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мајка и седум деца загинаа во пожар во Франција

Електричната енергија е невообичаена надвор од главниот град Пјонгјанг, а домаќинствата во овие области наводно горат дрва и сушат постројки за топлина во текот на зимата, објави NK News.

За многумина се вели дека користат пластична фолија околу нивните врати и прозорци за изолација.

Радио Слободна Азија во декември објави дека „голем број“ луѓе во земјата исчезнале кон крајот на минатата година за време на уште еден екстремен студен бран – се смета дека многумина или умреле од глад или се замрзнале бидејќи живата паднала под нулата и имало и недостаток на храна.

Loading...

Се смета дека недостигот на храна во Северна Кореја е најлош по раширениот глад во 1990-тите, рече Лукас Ренгифо-Келер, аналитичар во Институтот за меѓународна економија Петерсон во САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Врховниот верски водач на иран помилува илјадници уапсени демонстранти

Севернокорејските власти објавија во 2019 година дека земјата страда од најголемата суша во последните четири децении.

Најавата дојде откако ОН соопштија дека на 10 милиони Севернокорејци им е „итна потреба од помош во храна“, истакнувајќи дека луѓето преживуваат со само 300 грама храна на ден таа година.

Северна Кореја беше погодена од пет големи тајфуни во 2020 година, предизвикувајќи голема структурна штета на зградите, патиштата, фабриките и системите за вода и раселени илјадници граѓани.

Научниците велат дека екстремните временски услови, вклучително и студените бранови, стануваат се почести поради глобалните климатски промени.

Предупредувањата за студениот бран од вторник доаѓаат додека Пјонгјанг се подготвува да ја прослави 75-годишнината од Корејската народна армија следната недела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ: Стапи на сила забраната за увоз на бензин и дизел од Русија

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.