Северна Кореја

Северна Кореја, официјално Демократска Народна Република Кореја (ДНРК), е земја во Источна Азија.

Во државата живеат 25.9 милиони жители.

Функционира како високо централизирана, еднопартиска тоталитарна диктатура. Според нејзиниот устав од 2019 година, таа е самонаречена револуционерна и социјалистичка држава „водена во нејзиното градење и активности само од големиот кимилсунгизам-кимјонгилизам“.

Ким Џонг-ун од семејството Ким е актуелниот врховен водач или Сурјеонг од Северна Кореја.

Тој ги предводи сите главни владејачки структури. Тој е генерален секретар на Работничката партија на Кореја, Претседател на Комисијата за државни прашања и врховен командант на вооружените сили.

Неговиот дедо Ким Ил-сунг, основачот на Северна Кореја до неговата смрт во 1994 година, е „вечниот претседател“ на земјата.

Неговиот татко Ким Џонг-ил, кој го наследи Ким Ил-сунг како лидер, е „Вечен генерален секретар“ и „Вечен претседател на Националната комисија за одбрана“ по неговата смрт во 2011 година.

Во продолжение сите вести од оваа држава.

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го заклучи целиот северен град Хисан откако исчезнаа 653 куршуми за време на неодамнешното воено повлекување. Loading… Полицајците наизменично ги претресуваат домовите во градот со околу 200.000 жители, изјавија два извори за Радио Слободна Азија, пишува Euroweeklynews. „Градот ќе остане затворен додека не се пронајдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска истрела најмалку една балистичка ракета, соопшти јужнокорејската војска, најнова во серијата тестови на Пјонгјанг во последните недели. Loading… „Северна Кореја истрела неидентификувана балистичка ракета во правец на Источното Море“, се вели во соопштението на Генералштабот на јужнокорејската војска, кое го користи корејското име за Јапонско Море. ЛансирањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вонсудски егзекуции, силувања, принудни абортуси, затворање без судење, тортура, оброци за гладување кои ги прават затворениците толку гладни што некои почнуваат да јадат инсекти. Loading… Ова се само дел од злоупотребите вообичаени во севернокорејските затвори и други притворски установи, според поранешните затвореници чии сведоштва ја формираат основата на новиот извештајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пјонгјанг тестираше ново офанзивно подводен дрон со нуклеарно оружје, објавија државните медиуми, а севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун предупреди дека заедничките воени вежби меѓу Јужна Кореја и САД треба да завршат, пренесува Ројтерс. Loading… За време на тестирањето, новиот севернокорејски дрон лебдеше под вода на длабочина од 80 до 150 метриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети од нејзиниот источен брег, соопшти јужнокорејската војска. Loading… Во соопштението на Генералштабот на армијата на Јужна Кореја се наведува дека лансирањето на неколку крстаречки ракети од севернокорејската провинција Хамгјонг било откриено околу 10:15 часот по локално време, пренесува Kyodo. Северна Кореја ги засилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ја обвинија Кина дека се обидува да ги прикрие наводните злосторства од Северна Кореја со блокирање на веб-преносите на неформалниот состанок на членовите на Советот за безбедност на Обединетите нации за наводите за кршење на човековите права во Северна Кореја. Loading… „Некои членови на Советот се премногу подготвени даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја тврди дека околу 800.000 нејзини граѓани доброволно се приклучиле на армијата за да се борат против САД, објави во петокот државниот весник. Loading… Само во петокот, околу 800.000 студенти и работници изразија желба да се пријават во армијата за да се одбранат од САД, пишува весникот Родонг Синмун.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска потврди дека истрелала интерконтинентална балистичка ракета со цел, како што наведе, „да им влее страв на непријателите“. Loading… Ракетата беше лансирана во четвртокот наутро, неколку часа пред јужнокорејскиот претседател Јок Сук-Јол да се состане со јапонскиот премиер Фумио Кишида на самит, делумно насочен кон обнова на безбедноснитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол пристигна денеска во Токио, неколку часа откако Северна Кореја истрела балистичка ракета, пред првата посета на Јапонија на јужнокорејски претседател во последните 12 години. Loading… Јун сака да ја искористи својата посета на Токио за да најде заеднички јазик со Јапонија во време на зголемениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја истрела проектил во морето меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија во четвртокот, само неколку часа пред јужнокорејскиот претседател да замине во Токио на редок самит на кој се очекува да се разговара за начините за спротивставување на нуклеарно вооружената Северна Кореја. Loading… Северна Кореја оваа недела изврши повеќекратно лансирањеПрочитај повеќе