Северна Кореја

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нареди денеска да се испрати помош за околу 800 семејства кои страдаат од непозната цревна инфекција, додека земјата се бори и со првата епидемија на Ковид-19. Loading… „Официјалните лица подготвија лекови, храна и секојдневни потреби за живот и лекување, со цел да им помогнат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска извести за избивање на неидентификувана цревна епидемија, која потенцијално може да го зголеми притисокот врз здравствениот систем на земјата, која веќе е во изолација и која се бори со официјално првиот бран на инфекции со Ковид-19. Loading… Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун вчера испратил лекови во пристанишниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Јужна Кореја Парк Џин изјави дека Северна Кореја ги завршила подготовките за нова нуклеарна проба и дека во овој момент само политичката одлука на највисокото раководство во Пјонгјанг може да го спречи нејзиниот напредок. Loading… По разговорите со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Вашингтон,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поминаа три недели откако Северна Кореја го пријави првиот официјален случај на Ковид. Loading… Владата тврди дека ја држи епидемијата под контрола, но деталите остануваат мистерија. БиБиСи собра информации, преку интервјуа со луѓе кои успеале да стапат во контакт со оние кои живеат во Северна Кореја и со помош наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација смета дека состојбата со епидемијата на коронавирус во Северна Кореја се влошува и жали поради недоволната информираност и соработка меѓу властите во Пјонгјанг, кои тврдат дека бројот на случаи на „треска“ опаѓа. Loading… „Во моментов не можеме точно да ја процениме ситуацијата на терен. Поаѓаме од принципотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја ја укина забраната за движење во Пјонгјанг за прв пат по регистрирањето на корона вирусот пред неколку недели, објавија државните медиуми, па властите велат дека ситуацијата со вирусот сега е под контрола. Loading… Од недела се укинати мерките за заштита од вируси, објави јапонската новинска агенција Кјодо, повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун му се заблагодари на јужнокорејскиот претседател во заминување Мун Џе-ин за неговите напори да ги подобри односите меѓу двете земји, објавија официјалните севернокорејски медиуми. Loading… Ким и Мун ги споделија ставовите дека „меѓукорејските односи ќе се подобрат и ќе се развиваат според желбите и очекувањатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја соопшти дека успешно тестирала ново оружје и дека ќе ги подобри тактичките нуклеарни способности. Loading… На фотографиите објавени од државните медиуми, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун се смее и аплаудира за време на лансирањето на новата ракета. Експертите веруваат дека ова е уште еден знак дека Северна КорејаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун донираше луксузна куќа на својата омилена водителка на државната телевизија. Loading… Станува збор за Ри Чун-хи, еден од најпознатите „гласови“ на Северна Кореја, кој со децении најавува важни настани во земјата.     Во таа прилика, Џонг-ун ја замолил да продолжи да и служи на земјатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја го пофали лидерството на Ким Џонг Ун во развојот на нуклеарно оружје како дел од „достигнувањата на неговото бесмртно лидерство“ прикажани во новоотворената сала на музејот на Корејската револуција по повод неговите 10 години на чело на владејачката Корејска работничка партија. (WPK). Loading… Се верува дека Ким јаПрочитај повеќе