Русите осудија Украинец на 12 години затвор: „Шверцувал експлозив преку граница“

Сподели со своите пријатели

Александар Чилик, агент на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, е осуден на 12 години затвор, потврди Вториот воен суд на Западниот округ за руската државна новинска агенција ТАСС.

Loading...

Чилик беше уапсен во Русија пред две години.

„Судот го осуди Чилик на 12 години затвор и парична казна од 500.000 рубљи. Првите три години ќе ги помине во затвор, а остатокот од казната во казнена колонија под строг надзор. Делумно ја призна вината и активно помагаше во решавање и истражување на кривични дела “ изјави вработената во судот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мицотакис остро кон ставовите на Макрон за испраќање војска во Украина

Тој бил уапсен додека се обидувал да ја премине границата

Според руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Чилик, заедно со двајца украински воени разузнавачи, илегално преминале на руска територија за да изградат скриени складишта за оружје и да помогнат во шверцувањето експлозивни направи во земјата.

Уапсен е кога повторно се обидел да ја премине руската граница.

Според судот, Чилик користел лажни документи додека минувал низ граничната контрола, инсистирајќи дека целта на неговата посета на Русија е медицински третман.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.