Русија: Украинците тргнаа во контраофанзива и претрпеа огромни загуби

Сподели со своите пријатели

Украинските сили започнаа голема контраофанзива во регионот Запорожје, сите обиди да се пробие одбраната доведоа до нивни огромни загуби, изјави Владимир Рогов, член на главната администрација на регионот, пренесе Тас.

Loading...

„Непријателот распореди максимални армиски и технички сили на секторот Запорожје на фронтот. Оваа количина никогаш не била искористена во наша насока. Притисокот на непријателот е контролиран, вклучително и употреба на артилерија, авијација и тенковски резерви“, рече Рогов.

Тој додава дека главниот удар на вооружените сили на Украина е концентриран јужно и југоисточно од градот Орехово во правец на Токмак.

Според него, сите обиди на украинските сили да ја пробијат одбранбената линија биле неуспешни, претрпувајќи „колосални загуби“, а тие се повлекле за да соберат сили за нов напад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев: Неколку мртви во напад врз седиштето на Црноморската флота. Ранети двајца генерали!

„Во овој момент вооружените сили на Украина успеаја да се зацврстат на еден рид кај селото Работино. Сега таму се водат континуирани борби, нашата војска го одбива непријателот“, додаде Рогов.

Како што наведе, целта на украинските војници е да го заземат градот Токмак, навлегувајќи во оперативното степско пространство, да се пробијат до Азовското Море за да го отсечат копнениот коридор кон Крим.

Рогов нагласи дека украинските војници сè уште не ги активирале главните резерви и ги вовеле главните јуришни бригади во борбата.

Покрај тоа, вооружените сили на Украина почнаа активно да го користат американскиот ракетен систем HIMARS за гранатирање на рововите на руските сили, но тоа немаше ефект, рече Рогов, пренесува RT.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат напредни ракети со долг дострел во Украина

„Непријателот можеби има психолошки цели, да се обиде да сее паника и да ја принуди руската армија да ги напушти позициите, но таквата тактика не е успешна“, заклучува Рогов.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.