Русија објави каква е состојбата на нуклеарката по гранатирањето

Сподели со своите пријатели

И покрај гранатирањето во текот на викендот, нуклеарната централа Запорожје функционира нормално, соопштија руските власти.

Loading...

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за напади врз најголемата европска нуклеарна централа, а генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека таквите напади се самоубиствени, пишува Sky News.

Со електраната сè уште управуваат украински техничари

Новинската агенција Интерфакс го цитираше шефот на локалната администрација назначен од Русите дека фабриката работи нормално.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Би-Би-Си: Украинските трупи вратија дополнителни територии

Руските сили ја зазедоа фабриката во југоисточна Украина на почетокот на март, но со неа сè уште управуваат украински техничари.