Претставник на Папата пристигнува во Украина

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот кардинал Матео Зупи, кому папата Франциско му ја довери мировната помош за завршување на војната во Украина, ќе го посети Киев во понеделник и вторник, објави Ватикан во соопштението за печатот.

Loading...

„Ова е иницијатива чија главна цел е детално да ги сослуша украинските власти за можните начини за постигнување праведен мир и да ги поддржи хуманите гестови кои би можеле да помогнат во намалувањето на тензиите“, се вели во соопштението.

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, Франциско и Ватикан се обидуваат да се понудат како можни мировни посредници, но до денес нивните напори не вродиле со плод.

Зупи доаѓа од Заедницата на Сант Егидио, група за мир и правда со седиште во Рим која посредуваше во договорот во 1992 година со кој заврши граѓанската војна во Мозамбик во која загинаа околу еден милион луѓе, а околу четири милиони беа раселени.

Папата го прогласи за кардинал во 2019 година, а минатата година беше избран за шеф на италијанската бискупска конференција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.