09.10.2019 11:38

Познат футуролог предупредува: Ако вонземските цивилизации постојат, подобро е да не им се јавуваме

Facebook Twitter Google+

Најголемиот кинески и еден од најпознатите светски вселенски футуристи и писатели на фантастика, Лиу Цисин, верува дека ниту една космичка интелигенција не треба да го објави своето постоење, бидејќи тоа може да доведе до меѓусебни конфликти.

„Можеби за десет илјади години ѕвезденото небо на кое гледа човештвото сепак ќе биде празно и тивко, а можеби и утре ќе се разбудиме и ќе видиме туѓ вселенски брод со големина на месечината паркиран во орбитата“, смета Лиу.

Loading...

Дали навистина станува збор за вонземјани? Снимени 14 објекти како лебдат над океанот во САД (ВИДЕО)

Во последниве години, Лиу стана глобално популарен. Неговиот роман „Проблемот со три тела“ ја доби наградата Хуго, најпрестижната награда во научна фантастика, а Амазон сака да ја снима оваа трилогија, најавувајќи подобра серија од „Game of Thrones“.

Поранешниот американски претседател Барак Обама за Њујорк Тајмс изјави дека првата книга во трилогијата „му дала космичка перспектива за време на тешките моменти од неговиот мандат во Белата куќа“.

ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА ЕДЕН НАУЧНИК: Вонземјаните нѐ шпионираат!

Лиу потврди дека персоналот на Обама одеднаш побарал од него да му испрати копија од третата книга во трилогијата пред нејзиното објавување.

На крајот на второто продолжение, еден од главните ликови ја истакнува основната филозофија на целата трилогија – ниту една цивилизација не треба да го објави своето присуство во вселената. Секоја друга цивилизација што учи за своето постоење, ќе ја земе како закана.

Сите цивилизации го прават ова, елиминирајќи ги конкурентите сè додека не наидат на оној што е технолошки супериорен, а потоа се елиминираат.

Вонземјаните можеле да ја посетат земјата кога луѓето на неа воопшто и не постоеле?

Loading...

Овој темно космички штанд е познат како „теорија на темната шума“ – поборниците на оваа теорија ја замислуваат секоја цивилизација во вселената како ловец кој се крие во темна шума, чекајќи ги првите звуци на ривалите.

Сега познатата планетарна трилогија на Лиу започнува кон крајот на 1960-тите, во времето на Културната револуција во Мао, кога една млада Кинезнка испраќа порака до блискиот ѕвезден систем.

Цивилизацијата што ја прими пораката започнува со мисија за инвазија на Земјата, но младата Кинезинка веќе не се грижи за тоа, бидејќи ужасните испади на Црвената гарда ја убедија дека луѓето повеќе не заслужуваат да преживеат.

НАСА тргна во досега најголемиот „лов“ на вонземјани (ВИДЕО)

На патот кон Земјата, туѓата цивилизација уништува забрзувачи на честички за да ги спречи човечките достигнувања во воената физика како што е изумот на атомската бомба помалку од еден век по доаѓањето на првата пушка на репетирање.

Лиу не сака да ги поврзува своите книги со реалниот свет, но вели дека неговата работа е под влијание на историјата на земните цивилизации – особено средбите на технолошки напредните цивилизации и домородните доселеници на една област.

Кинеските научници го поканија Лиу да го посети нивниот модерен радио центар во југозападна Кина – двојно поголем од оној Американците во опсерваторијата „Аресибо“ во џунглата на Порто Рикан.

СВЕТОТ НА НОЗЕ: Научниците улови сигнал од вонземјани? (ВИДЕО)

Кинеската сателитска „чинија“ е најголема во светот – таа е водечка опсерваторија на Земјата изградена за да ги слуша пораките на вонземјанската интелигенција.

Доколку таков сигнал дојде од небото во следните десет години, Кина веројатно ќе биде првата што ќе го слушне, пренесува порталот Атлантик.

Loading...

Колку влијанието на Лиу во Кина е големо го покажува фактот дека владината вселенска агенција понекогаш го прашува за совет за научни мисии.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments