ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Утре ни доаѓа Супермесечината

Сподели со своите пријатели

Ако сте обожавател на набудување на небото, задолжително во својот планер впишете термин за претстојното неделно утро.

Loading...

Во раните утрински часови на 9 февруари, Суперснежна месечина ќе се појави на небото, пренесува Mirror.

Месечината мириса на барут, а вселената?

Полната месечина се појавува на небото кога Месечината е на спротивната страна на Земјата во однос на Сонцето, што значи дека нејзината површина е целосно осветлена.

Во исто време, Месечината ќе биде многу близу до нашата планета, што значи дека ќе се појави поголема и посветла на ноќното небо.

Супермесечината ќе се појави во раните утрински часови во недела, на 9 февруари, а ќе биде најинтензивна во 08:33 CET.

Поранешен пилот на ЦИА тврди дека на Месечината живеат околу 250.000 луѓе! (ВИДЕО)

„Месечината ќе биде полна околу три дена, од петок навечер до понеделник наутро, односно овој викенд“, рече Гордон Џонстон од НАСА.

Loading...

Оваа Месечина прими многу имиња низ историјата, од кои најчесто е Снежна Месечина или „гладна Месечина“.

Племињата кои живееле во североисточниот дел на САД ја нарекле снежна или бурна Месечина поради обилните снежни врнежи што се типични за овој дел од годината.

Што открија Кинезите на темната страна на Месечината? (ФОТО)

Лошото време и снежните невреме го отежнаа ловот, па оваа Месечина беше наречена и Месечина на глад.

И додека Месечината е полна повеќе пати во текот на целата година, оваа специфична ќе биде Супермесечина.

Супермесечина се јавува кога орбитата на Месечината е најблизу до Земјата, а во исто време месечината е полна.

На Месечината откриено присуство на злато, во длабочините го има повеќе

– Траекторијата на Месечината околу Земјата е елипсовидна, што значи дека Месечината периодично се приближува и се оддалечува од Земјата. Најоддалечената точка на оваа елипса е наречена Агоге и е оддалечена 405.500 километри. Најблиската точка е Перигеј, а просечно е околу 363.300 километри. Кога полната Месечина се појавува во Перигеј, таа е малку посветла и поголема од обичната полна Месечина, а тоа е како да ја добиваме Супермесечината – објаснува Гордон Џонстон.

Loading...

Има ли вода на Месечината? Исчезна леталото кое требаше да истражи!

Ако го пропуштите настанот овој викенд, за среќа, нема да мора да чекате долго за да се појави следниот на 9-ти март.


Leave a Reply