Плажи каде што се плаќа влез и бројот на луѓе е ограничен

Сподели со своите пријатели

Многу плажи ширум светот почнаа да го ограничуваат бројот на туристи кои можат да влезат на нив дневно, а некои од нив почнаа да наплаќаат и за престој на плажа.

Loading...

Многу плажи се борат со проблемот на оставање пешкири. Многу посетители едноставно ги оставаат своите крпи на плажата преку ноќ за да си го обезбедат местото.

Италијанскиот остров Сардинија одлучи да ги заштити своите прекрасни плажи од овој вид туризам со нови ограничувања.

 

 

Крајбрежјето на островот е познато по своите недопрени делови од песок, вклучувајќи ја и познатата розова плажа. Но, неговото крајбрежје исто така страда од однесувањето на посетителите. За да го заштитат брегот, тие го ограничија бројот на посетители во одредени делови на островот и воведоа такси за некои од најпопуларните плажи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Можат ли парите да нѐ направат среќни? Еве што велат истражувањата!

Сместена покрај западниот брег на Италија, Сардинија ги има едни од најубавите плажи во земјата.

Loading...

Островот често се смета за едно од најдобрите места во Италија за одмор. Но, самата популарност почна да предизвикува проблеми. „Црвената плажа“, сместена на оддалечениот остров Будели, привлекува илјадници туристи во текот на летните денови, кои се восхитуваат на неговиот прекрасен розов песок.

Сепак, посетителите можат да го видат шарениот песок само од далечина на брод. Плажата е затворена за посетители од средината на 1990-тите, откако песокот почнал да исчезнува.

 

 

Локалните власти презедоа акција откако беше откриено дека туристите шверцуваат килограми песок како сувенири, уништувајќи го брегот. Годинава и на Будела е забранета посета на плажата Кавалиер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

Од друга страна, решија да воведат рестрикции на некои плажи, а да дозволат само шеесетина луѓе дневно. За воопшто да пристигнете, потребно е да платите онлајн. Ограничувања постојат и за некои други плажи.

Познатата плажа Пелоса се наоѓа на западниот брег на островот.

Loading...

Според новите правила, плажата може да ја посетат 1.500 гости дневно, што е значително намалување во однос на лани кога во одредени денови имало четири илјади капачи. Исто така, се плаќа влез, а крпите се забранети бидејќи носат многу песок, па можете да легнете на лежалка или да користите подлога.