Плажа која свети во темнина – редок феномен ги воодушевува туристите (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Постојат неколку места на планетата каде што можете да го видите овој феномен, а денес ви го претставуваме местото кое ги „прослави“ блескавите плажи – мал остров на Малдивите.

Loading...

Знаеме дека Малдивите звучат доста далеку и недостапно, но ако некогаш имате шанса да ги посетите Малдивите, не заборавајте да го посетите островот каде што и плажата и водата светат ноќе!

Зошто плажата на Малдивите свети?

Сината светла вода што ја гледате на плажата не е само биолуминисцентен феномен на плажата. Сјајот или светлината што ја гледате всушност е емитирана од живи суштества, односно – планктон.

Тие се сметаат за главните одговорни суштества за овој биолуминисцентен феномен. Суштествата испуштаат светлина што може да се види само ноќе, во темнина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?

Плажата кај „Вад“ е исполнета со микроорганизми и микроби кои емитуваат светлина кои имаат природен капацитет да произведат жив сино сјај. Овој процес како целина ја персонифицира убавината на плажата и создава неверојатно сценарио за посетителите.

Бројни патници од целиот свет го посетуваат ова место за да го искусат овој импресивен феномен.

 

Loading...

 

Каде можам да видам блескав планктон?

Има само неколку места на планетата каде што можете да бидете сведоци на овој феномен, едно на кое се фокусираме овде се Малдивите, а другите се во Јамајка, Сан Диего, Австралија, Тајланд и Виетнам.

 

За островот Ваду

Во основа, Малдивите се дом на многу острови. И покрај тоа што е мал остров со население од помалку од 500 луѓе, Ваду се здоби со огромна популарност ширум светот поради својот раскош.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?

Многу љубители на патувањата го нарекуваат Море на ѕвездите поради неговиот сјај во темнината што ја осветлува целата плажа и шевовите како вистински мали ѕвезди од небото пловат по водата.

Претходно овој остров им бил помалку познат на луѓето бидејќи се сметал за таен остров. Но, сега тоа веќе не е тајна, бидејќи тајната е откриена, илјадници патници се собираат во текот на годината за да бидат сведоци и да ја искусат оваа неверојатна глетка.

 

Зошто водата на Малдивите е толку сина и чиста?

Водите на Малдивите се познати по изобилството на корални гребени. Познато е дека водите на Малдивите се состојат од корални гребени и „фитопланктон“ кои ги апсорбираат сините и зелените бои на сончевата светлина, создавајќи чиста вода и кристално чист одраз.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е на потесниот избор на магазинот Тајм за личност на годината?

Друга главна причина е тоа што Малдивското Море е поставено на најниската точка, температурата на Малдивите ја прави водата кристално чиста.