Планината Свастика во САД најверојатно ќе добие ново име

Сподели со своите пријатели

Планината Свастика, која се наоѓа во Националната шума Умпква во Орегон, може да добие ново име подоцна оваа година, делумно благодарение на жителите на градот Јуџин.

Loading...

„Кога го видов името на планината во локалниот весник, помислив дека е лудост“, рекла Џој Меклејн (81), пренесува CNN.

„Знаев дека можеби нема да можам да направам ништо околу тоа, но решив да истражам што е потребно за да го сменам името“, додаде таа.

Именуван по исчезнатиот град

Планината Свастика всушност била именувана по истоимениот изумрен град, кој наводно го добил своето име од името на локалниот сточар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија се надева на обнови на испораките на руски гас

„Ранчер го жигосувал добитокот со тој симбол. Ова било во раните 1900-ти, долго пред симболот да се поврзе со нацистите и Хитлер. Сточарот го користеше симболот бидејќи на санскрит значи среќа или просперитет“, рече Кери Тимчук, извршен директор на историското друштво во Орегон.

Сепак, името на планината никогаш не се променило по Втората светска војна.

„Да предложеше некој да се смениме името, веројатно ќе се случеше. Но, планината не е многу позната, се наоѓа среде парк-шума и е доста недостапна“, вели Тимчук.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ го осуди лансирањето на севернокорејската ракета

Меклејн поднесе предлог до Одборот за географски имиња (OGNB) и предложи ново име – планината Умпква.

Loading...

Во исто време, до OGNB беше проследен уште еден предлог, односно планината да се преименува во планина Хало, во чест на шефот Халито, познат и како Главен Хало.

Халито припаѓал на племето Јонкала Калапуја и живеело во село 30 километри западно од планината.

„Имињата што ги даваме ја одразуваат и нашата историја и нашите вредности“

Антропологот Дејвид Луис од Универзитетот во Орегон рече дека началникот починал во 1892 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на жртви од фудбалскиот стадион во Индонезија се искачи на 131

Тој бил познат по преговорите со властите и инсистирањето на правото да остане на својата земја.

„Тоа би било за враќање на дел од наследството во областа. Имињата што ги даваме на географските карактеристики ја одразуваат и нашата историја и нашите вредности“, рече Луис.

Иако сите се согласуваат за промената на името, тоа може да се случи до крајот на годината поради правилата околу процедурата за преименување.