Пет земји од НАТО одржуваат воени маневри недалеку од Будимпешта

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.200 војници од пет земји на НАТО со употреба на тенкови, хаубици и борбени хеликоптери почнаа со маневри недалеку од Будимпешта, кои ќе траат до крајот на септември.

Loading...

Како што пренесува порталот Balkan Security Network, војници од Унгарија, САД, Италија, Словачка и Хрватска учествуваат во маневрите наречени „Храбар воин 2022“ и користат хеликоптери Апачи, тенкови Леопард 2, самоодни хаубици PzH-2000 и стотици на други возила.

„Ова е првпат во реална ситуација во Унгарија да се тестира нова борбена група на НАТО, наменета дополнително да го зајакне источното крило на Алијансата. Тоа е една од четирите нови борбени групи на НАТО… За време на оваа вежба, Припадниците на армиите на тие земји меѓусебно се запознаваат со оружјето, опремата и процедурите и вршат заеднички тактички активности покрај граѓанската војна“, се наведува.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на баратели на азил во Европа достигна максимум

Маневрите се одржуваат на околу сто километри југозападно од Будимпешта на националниот воен полигон кај Варпалота, а јавноста во неколку градови е предупредена да очекува зголемена бучава поради прелетувањето на воените авиони.

Унгарија учествува со повеќе единици, меѓу кои 25. пешадиска бригада, 5. пешадиска бригада и 24. извидувачки баталјон.

Италија е присутна со околу 260 лица од Тауринската алпска бригада, додека Армијата на САД учествува со дел од 502. пешадиски полк и хеликоптери пренесени од Романија.

Американскиот авион пристигна на меѓународниот аеродром во Будимпешта на 25 септември и ќе остане во Унгарија до крајот на месецот.

Словачка е традиционален учесник на вежбите „Храбар воин“, а годинава во Унгарија дојде 22-от механизиран баталјон опремен со пешадиски борбени возила.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија откри нови наоѓалишта на природен гас

Хрватска учествува со свој контингент во борбената група на НАТО во Унгарија. Се состои од 60 лица од специјалните сили, воената полиција, тимот за контрадиверзантско и деминирање, штабни офицери и офицери за цивилно-воена соработка.

Порталот потсетува дека НАТО моментално има осум борбени групи на своето источно крило.

Четири се наоѓаат во трите балтички републики и во Полска, а по руската инвазија на Украина беа активирани и во Словачка, Унгарија, Романија и Бугарија.