Пет лица загинаа во нападот на Суми, а најмалку четворица се ранети во нападот на Доњецк

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа во денешниот напад со руски дрон врз станбена зграда во регионот Суми, на северот на Украина, додека има повредени во украинското гранатирање на Доњецк, јавуваат украинската и руската страна.

Loading...

„Во северниот регион Суми е погодена станбена зграда, пет лица загинаа – мајка со два сина и нивните роднини“, објави регионалната воена администрација на Телеграм.

Украинската армија претходно објави дека Русија извршила напад врз Украина со 23 беспилотни летала Шахед и дека воздушната одбрана ги уништила сите.

Во нападот на Доњецк, украинската армија удри во зградата на библиотеката и има жртви, јави дописникот на РИА Новости.

Очевидци изјавија дека најмалку четири лица се ранети, а едно лице е извлечено од урнатините, пренесува Танјуг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.