Папата предупреди на можна „нуклеарна катастрофа“ во Запорожје

Сподели со своите пријатели

Во средата папата Франциск повика на „конкретни мерки“ за ставање крај на војната во Украина и избегнување на „нуклеарна катастрофа“ во електраната Запорожје.

Loading...

Говорејќи за време на неговата редовна неделна општа аудиенција, Френсис ги осуди сите војни како „лудило“, а осврнувајќи се на Дарија Дугина, жената убиена во експлозија на автомобил-бомба во близина на Москва, рече дека таа е „невина жртва“ убиена во војна.

Тој исто така рече дека трговците со оружје кои профитираат од војна се „деликвенти кои го убиваат човештвото“, пренесува АФП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот олигарх призна дека е основач и водач на паравоената група „Вагнер“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.