Објавено видео од силниот напад: Русите првпат го ракетираат Запорожје (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Градот Северодонецк е под жестоки напади на руските сили, изјави тамошниот гувернер во средата, кога за првпат беа истрелани ракети во Запорожје, пренесува Би-Би-Си.

Loading...

„Градот постојано се уништува“, изјави за украинската телевизија гувернерот на Луганск, регионот во кој се наоѓа Северодоњецк, Серхи Каидаи.

„Тие фрлаат бомби од авиони… ги користат Сити и Смерч (повеќе ракетни системи) и артилерија“, нагласи тој.

 

Заобиколувањето на санкциите на ЕУ станува кривично дело

 

Гувернерот тврди дека „руските војници дошле доволно блиску за да го гранатираат градот со минофрлачи. „Ситуацијата во градот е многу тешка“, рече тој, предупредувајќи дека наредните денови се критични.

Во изјавата на Телеграм во средата наутро, Хајдај, исто така, ги обвини руските сили за мета на фабриката Азот, каде што цивилите се кријат во засолништата.

Loading...

Шест лица загинаа, а осум се повредени, рече Хајдаи, додавајќи дека повеќето инциденти се случиле во близина на прифатилиштето.

 

Службеник од Мариупол: Убиени 22.000 жители – ова е град на духови

 

Првиот ракетен напад на Запорожје

Украинските власти соопштија дека две области на јужниот град Запорожје биле погодени од руски ракети рано во средата. Едно лице загина, а три се повредени.

Наводно, четири проектили биле испукани по пет часот наутро по локално време, а еден проектил бил пресретнат, во првиот таков напад врз градот. Во нападот се оштетени трговскиот центар и најмалку 62 куќи, соопшти регионалната управа.

 

Loading...

Командантот на Азов е жив: Од заробеништво се јавил на сопругата

 

Руската офанзива главно е фокусирана на источна Украина, но руските сили контролираат дел од голем регион Запорожје, вклучително и нуклеарна централа.

Украинските власти соопштија дека Русија ги собрала своите три борбени тактички групи во Василивка, на околу 50 километри јужно од Запорожје, но сè уште не е познато дали планираат да започнат офанзива врз градот.