Неуспешното лансирање на севернокорејски сателит предизвика паника во Сеул

Сподели со своите пријатели

Неуспешното лансирање на севернокорејски сателит во раните утрински часови предизвика паника во Јужна Кореја и Јапонија, каде што беа издадени воздушни предупредувања, но тие брзо беа откажани кога сомнителниот предмет падна во морето, пренесува Хина.

Loading...

Севернокорејската државна новинска агенција KCNA објави дека сателитот кој носел нуклеарно оружје се урнал поради нестабилност во моторот и неисправно снабдување со гориво.

Жителите на Сеул имаа непријатно будење бидејќи во 6 часот и 32 минути по локално време ги вклучија сирените кои предупредуваат за можна евакуација.

Алармот беше објавен и откажан

Меѓутоа, само 10 минути подоцна тревогата била откажана, а властите тврдат дека е објавено по грешка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Предупредување беше дадено и на јужната јапонска префектура Окинава, но набрзо се виде дека проектилот не може да стигне до јапонска територија, па и таа тревога беше повлечена.

Северна Кореја претходно ги извести меѓународните власти дека ќе лансира ракета кон југ, а се очекува остатоци да паднат во Жолтото Море и Тихиот Океан.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.