25.09.2018 23:15

Научниците спуштија октоподи во вода со растворени екстази, еве како реагираат (ВИДЕО)


Научниците благодарение на екстазите дошле до неверојатно откритие. Тие вршеле експерименти со „љубовната дрога“ врз октоподи, а нивната реакција ги оставила во шок. Безрбетниците, откако го „пробале“ наркотикот, сакале да се глаат, прегрнуваат и мазат, исто како и луѓето.

Научниците на октоподите им дале екстази (МДМА) за да видат како ќе реагираат, а истражувањето е правено на чело со др. Гулм Долен од Школата за медицина при Универзитетот Џон Хопкинс.

View this post on Instagram

PROTECT OUR HERITAGE? Follow @fairlygreen_ for more inspiration UNLIKELY FRIENDSHIP- all friends tease I think – no different here ! . “We don’t inherit the earth from our ancestors- we borrow it from our children AWESOME NATURE ? . . BE THE CHANGE YOU WANT TO SEE ❤️ . FOLLOW @greentrendsuk @fairlygreen FOR MORE DAILY inspiration share & tag some friends that you think will like our page @Regrann from @wild_life_85 – Cute little octopus ? wants to play ? ?: @ifyouhigh #octopus #discoverwildlife #wildlifeprotection #ocean #underwater #diving #scobadiving #sharkweek #animal #animals #wild #wildlife #nature #travel #vacation #wildlifeconservation #petsofinstagram #splendid_animals #stopicelandwhaling #wildlifephotography #terriermix #wildlifeaddicts #africananimals #endangered #wildanimal #wildlifesanctuary #dogs_of_instagram #bbcwildlife

A post shared by Fair&green ? (@fairlygreen_) on

Експериментот бил извршен на мажјаци и женки, но не очекувале дека тие имаат човечка реакција.

Неколку октоподи научниците ги потопиле во вода во која имало растворена дрога, за да животните ја апсорбираат. Потоа биле сместени во своевидна комора со повеќе соби. Во едната од нив се наошал мажјак кој бил под влијание на екстази. женките кои „консумирале“ од дрогата барале контакт со него, за разлика од оние кои не ја пробале.

– Тоа не беше само квантитативно, туку квалитативно минато време. Октоподите тежнеа да го прегрнат кафезот и ги ставаа своите усни на него. Тоа е многу случно на човечката реакција на МДМА, често дипирање, навел Долен.

loading...

Врз основа на оваа истражување може да се заклучи дека екстазите влијаат на безрбетниците како и на луѓето. Ова засилено однесување било неверојатно видно за време на експериментот и новата студија би можела да ги отвори вратите за разбирање како животните се дружат и што ги ограничува или промовира таквите постапки во животинското кралство.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments