НАТО преместува авиони во Романија за да ги надгледува руските борбени активности

Сподели со своите пријатели

Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО) ќе премести неколку свои извидувачки авиони од својата база во Германија во Романија за да ја надгледува руската воена активност.

Loading...

Во вторник, на 17 јануари, во Букурешт треба да пристигнат системите за воздушно предупредување и контрола на надзорот (АВАКС), „за да го поддржат зголеменото присуство на алијансата во регионот и да ја следат руската воена активност“, соопшти денеска НАТО.

Авионите AWACS, кои вообичаено се сместени во базата на НАТО во Гејленкирхен кај Ахен, ќе бидат стационирани во базата на романските воздухопловни сили во Отопени во близина на Букурешт, на околу 200 километри од источната граница на земјата со Украина и таму ќе останат неколку недели.

„Додека илегалната војна на Русија во Украина продолжува да ги загрозува мирот и безбедноста во Европа, не смее да има сомнеж решеноста на НАТО да ја заштити и брани секоја педа од сојузничката територија“, рече Оана Лунгеску, портпаролка на НАТО.

Како одговор на руската војна во Украина, НАТО го зголеми своето воздушно присуство во Источна Европа со дополнителни ловци, авиони за набљудување и танкери.

Од февруари 2022 година, НАТО АВАКС ќе спроведува редовни патроли над Источна Европа и регионот на Балтичкото Море за да ги следи руските воени авиони во близина на границите на НАТО, се вели во соопштението.

АВАКС ќе започне со извидувачки летови, исклучиво над територијата на Алијансата, во наредните денови, а планирано е мисијата да трае неколку недели.

Авионите припаѓаат на флота од 14 авиони за набљудување на НАТО, а околу 180 воен персонал ќе бидат распоредени во базата на романските воздухопловни сили во Отопени во близина на Букурешт за поддршка на авионите, објави НАТО.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.