На што би налетале ако се одлучите да тргнете по најдолгиот копнен пат во светот? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Најдолгата копнена рута во светот е 22.387 километри од Кејп Таун, Јужна Африка до Магадан, Русија.

Loading...

Заслугата за оваа долга рута оди кај корисник на Редит кој ја нацртал на „Google Maps“ во 2019 година, тврдејќи дека е најдолгото можно пешачење.

Оваа рута не бара летови, фериботи или други бродски премини, само отворени патишта и мостови.

Рутата го носи храбриот патник низ Африка, покрај Суецкиот канал, преку Турција, Централна Азија и преку Сибир до Магадан.

На ова долго патување ќе поминете низ Боцвана, додека сте таму, зошто да не отидете на сафари турнеја за да видите некои од неверојатните диви животни во Африка?

Следната станица е Замбија, каде што ќе можете да ги посетите Викторините водопади.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Овој водопад се наоѓа на реката Замбези на границата меѓу Замбија и Зимбабве и е најголемиот водопад во светот, со ширина од 1.708 метри.

Од Габороне во Боцвана до водопадите Викторија, ова е убаво и лесно истегнување од 22 дена.

Loading...

Како последно преостанато класично светско чудо, пирамидите мора да се видат.

Ќе ви требаат неверојатни 181 ден или шест месеци за да патувате од јужна Африка до Египет.

 

 

Од едно светско чудо, пирамидите во Египет, до другото, Петра во Јордан, ќе ви требаат само две недели.

Сместено на југот на земјата, овој археолошки локалитет е исклучително добро сочуван и го содржи светски познатиот храм Ал-Казнех (ризница), раскошна структура вдлабена директно во карпата од песочник.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

Се верува дека бил мавзолејот на набатејскиот крал Арете IV, тој е најпопуларната туристичка атракција во Јордан.

Loading...

Следна станица, зошто да не ја погледнете природната убавина на езерото Ван во Турција?

Со живописни прошетки околу езерото и многу оддалечени хотели за престој, ова е совршено место за одмор и уживање во фасцинантната историја.

Од ерменските кралства до монголските освојувања, езерото било во срцето на некои од најголемите светски империи. Овој дел од патувањето ќе ви одземе пет недели.

 

 

Вашата последна станица пред Русија е Грузија, затоа уживајте во мал урбан одмор во прекрасниот главен град Тбилиси.

Со својот стар град со калдрма и куќи со црвени покриви. Прошетајте низ градот, видете ги неговите историски цркви, градбите во арт нуво и советските блокови. Од Ван до Тбилиси патувањето трае 16 дена.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Му влета на новинар додека известуваше во живо и ги покажа градите (ВИДЕО)

 

 

И конечно пристигнавте во Русија, но за жал патувањето е далеку од завршено.

Како што се движите посевероисточно, температурите се намалуваат, пејзажот станува сè поплоден.

Патувањето низ Русија до крајната дестинација ќе трае 253 дена или осум месеци.

Loading...

Најдолгата копнена рута во светот од Кејп Таун (Јужна Африка) до Магадан (Русија) е 22.387 километри, а потребни се 4.492 часа патување за да се помине, односно 187 дена пешачење без престан или 561 ден пешачење 8 часа на ден.

На рутата поминувате низ 17 земји, шест временски зони и сите годишни времиња.