МНР и МО со реакција за изјавата на Захарова

Сподели со своите пријатели

Министерствата за надворешни работи и одбрана денеска во заедничко соопштенија објавија реакција на изјравата на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Loading...

Захарова вели дека Русија смета оти е голема грешка одлуката на властите на Македонија да и донираат на Украина тенкови Т-72.

Од МНР во заедничка изјава со Министерството за одбрана велат дека Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и заложбите на ОБСЕ за заштита на европската безбедносна архитектура и глобалната стабилност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Русија планира нуклеарната централа да ја насочи кон Крим

– Северна Македонија уште од самиот почеток ја осуди воената интервенција во Украина и застана во поддршка на територијалниот интегритет, суверенитет и независнот на Украина, а пред се во поддршка на мирот, човековите права и меѓунаордниот поредок заснован на правила. Имено, досега, Владата на Република Северна Македонија донесе неколку Одлуки за воено – техничка помош со кои и помагаме на Украина во одбрана на својот територијален интегритет кој е загрозен од воената интервенција, стои во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Албанија пристигна брод со 6.000 тони украинско жито

Македонија како членка на најмоќниот воено – политички сојуз – НАТО Алијансата, одлучно стои зад позицијата и решителноста на Алијансата да биде гарант на мирот и безбедноста на своите земји – членки и да ги штити вредностите, слободата и безбедноста на сегашните и идните генерации, се додава.

Никола Ивановски

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.