14.09.2018 02:58

МИСТЕРИЈА: Кој направил дупка на Меѓуанродната вселенска станица?


Директорот на руската вселснака агенција „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин разговарал со Американецот од НАСА, Џим Брајденстин, во врска со мистериозната мала дупка која предизвикала мал пад на притисокот на Меѓународната вселенска станица.

„Рсокосмос“ соопшти дека Рогозин го информирал Брајденстин за текот на руската истрага за дупката која е забележана минатиот месец додека вселенското летало „Сојуз“ пристинувало на Меѓународната вселенска станица.

Екипажот кој го составувале тројца Американци и двајца Руси и германски космонаут бргу ја лоцирале и затвориле дупката.

Во соопштението од „Роскосмос“ наведено е дека Рогозин и Бајденстин се договориле да се воздржат од било какви прелиминарни изјави на оваа тема се до конечно завшување на официјалната истрага.

АП потсетува дека Рогозин претходно изјавил дека е можно дупката да е издупчена при производствениот процес или во орбитата, што според наводите на американската агенција предизвикало запрепастеност.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments