Украина го пополни прашалникот за членство во ЕУ

Сподели со своите пријатели

Украина пополни прашалник кој ќе биде почетна точка за одлучување за членството на Киев во ЕУ, изјави заменик-шефот на кабинетот на претседателот Владимир Зеленски Игор Жовква.

Loading...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му го предаде прашалникот на Зеленски за време на посетата на Киев на 8 април, ветувајќи напори за забрзување на членството на Украина во ЕУ по руската инвазија.

 

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Жена во Харков оди по улица, а гранати паѓаат на неколку метри од неа (ВИДЕО)

 

„Денес можам да кажам дека украинската страна го комплетираше документот“, изјави Жовква за украинскиот јавен сервис во неделата вечерта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Плановите на Фон дер Лајен ѝ даваат на ЕУ воен призвук

Тој додаде дека Европската комисија ќе мора да издаде препорака за почитување на Украина со неопходните критериуми за членство.

 

Loading...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Жена во Харков оди по улица, а гранати паѓаат на неколку метри од неа (ВИДЕО)

 

„Очекуваме препораката… да биде позитивна, а потоа топката ќе биде на страната на земјите – членки на ЕУ“, истакна тој.

Жовква додаде дека Украина очекува да добие статус на земја кандидат за пристап во ЕУ во јуни.