Медведев: Русија нема да ја запре војната, дури и ако Украина се откаже од НАТО

Сподели со своите пријатели

Најблискиот сојузник на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Медведев, во петокот изјави дека Москва нема да ја прекине својата воена кампања во Украина дури и ако Киев официјално се откаже од своите аспирации да се приклучи на НАТО алијансата.

Loading...

Поранешниот претседател Медведев, сега заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, исто така во интервју за француската телевизија рече дека Русија е подготвена да преговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски под одредени услови.

Пред инвазијата на Украина во февруари, Москва јасно стави до знаење дека членството на Украина во НАТО е неприфатливо за неа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западот се плаши од руското нуклеарно оружје, а тоа го предизвикува Путин

„Напуштањето на учеството во Организацијата на Северноатлантскиот договор сега е од витално значење, но тоа е недоволно за воспоставување мир“, изјави Медведев за телевизијата LCI во цитати кои ги пренесуваат руските новински агенции.

Русија, рече тој, ќе ја продолжи кампањата додека не ги постигне своите цели.

Путин вели дека сака да ја „деназифицира“ Украина. Киев и Западот велат дека тоа е неоснован изговор за освојувачка војна.

Од почетокот на инвазијата, Русија и Украина одржаа неколку рунди преговори, но тие не постигнаа напредок и има мали изгледи за продолжување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

„Тоа (разговорите) ќе зависи од тоа како ќе се одвиваат настаните. Бевме подготвени за средба (со Зеленски) и претходно“, рече Медведев.

Loading...

Во своите коментари, тој исто така рече дека американското оружје што веќе е испорачано во Украина – како што се повеќецевните ракетни фрлачи HIMARS – сè уште не претставуваат значителна закана.

Но, тоа може да се промени, рече тој, ако оружјето што го испраќа САД може да погоди цели на поголеми растојанија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски објави фотографии од ослободениот град: „Уништено се што е потребно за живот“

„Тоа значи, кога овој тип на проектили лета 70 километри, тоа е една работа“, рече тој. Но, кога ќе прелета 300-400 километри, тоа е друга работа, тогаш тоа би било директна закана за територијата на Руската Федерација“, рече Медведев.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.