МААЕ: Одиме во Украина поради тврдењата за „валкана бомба“.

Сподели со своите пријатели

МААЕ се подготвува да испрати инспектори во наредните денови да испитаат две локации во Украина на барање на Киев, соопштено е денеска, како одговор на руските тврдења дека Украина може да употреби „валкана бомба“, што Киев го негира.

Loading...

„Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) е запознаена со неделните изјави на Руската Федерација за наводни активности на две нуклеарни локации во Украина“, објави МААЕ во соопштението.

Агенцијата на ОН додаде дека двете локации веќе биле предмет на нејзини инспекции, една од нив пред еден месец.

„МААЕ се подготвува да ги посети тие локации во наредните денови“, се додава.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Русија ја обвинува Украина дека користи „валкана бомба“ и ја обвинува Москва за тоа.

Киев тоа го негира и тврди дека ваквото обвинување е знак дека и самата Москва планира таков напад и дека ќе ја обвини Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.