ЛУКСЕМБУРГ: Земја на замоци, зачувана природа и висок животен стандард

Сподели со своите пријатели

Опкружена со Германија, Белгија и Франција, Луксембург е една од најмалите земји во Европа и во светот.

Таае широко позната по своите средновековни замоци, сочувана природа и долини со винова лоза, но и за пријатното живеење во мултиетничка заедница.

Loading...

ДА МОЖНО Е: Во овие 10 градови се живее без стрес

Вино и слива

Главниот град, исто така Луксембург, честопати се нарекува Град на два ката, со Стариот град од 10 век кој со гордост стои на висока карпа над зеленилото, каде што се наоѓа и модерниот дел на градот.

Најдобар начин да се види е да се прошета популарната двочасовна тура, која ги носи туристите по историските бедеми и знаменитости, низ улиците со калдрма со цркви и кули.

Треба да го видите помалиот плоштад во пешачката област Плас А’рме, како и Шанзес Де-ла-Корнис, најубавата европска тераса.

Земја во која автомобилите не се заклучуваат, а торбите ги оставаат слободно

Тоа е шеталиште со поглед на долината и Бок казамат, тунели ископани низ клисурата. И со својата убавина се издвојува замокот Луксембург, кој датира од раниот среден век.

Земјата е дом на скоро 450.000 жители, повеќето од нив од Луксембург и Португалија и вкупно 170 различни народи.

Loading...

Image by djedj from Pixabay

Стандардот на живеење е исклучително висок, а приходите се стабилни. Исто така, има неколку институции на ЕУ во Луксембург, како што се Европскиот суд на правдата, Судот на ревизори и Европската инвестициска банка.

Скриени места на познати дестинации: Од клуб во Дизниленд до Ајфелова соба

Луксембуршката кујна потсетува на германската кујна, како и на јадењата на земјите од Централна Европа. И француската и италијанската кујна се популарни, па многу ресторани служат национални јадења на овие земји.

Луксембург се гордее на неколку области каде што се одгледува лозјето, така што виното честопати се пие тука, како и познатата ракија од слива.

Луксембург е исто така познат по своите прекрасни ренесансни згради. Би било убаво да се посети Госпина катедрала, градските казамати заштитени од УНЕСКО, како и Златната дама – споменик за одбележување на војниците од Првата светска војна.

Не е само Ајфеловата кула: Место во Париз кое треба да го посети секој патник (ФОТО)

Сепак, најпознатиот симбол на градот е 153-метарскиот мост Адолф.

Loading...
Image by Pit Karges from Pixabay

Северниот дел на Луксембург ја изобилува со природната убавина. Постои национален парк возводно од реката Сура, а целата област е позната по своите зачудувачки видови птици и пеперутки, како и за нејзините неодоливи предели од кои застанува здивот.

Трета најмала држава во светот: Државата Науру нема туристи

Источен регион

Луксембуршката „Мала Швајцарија“, или источниот регион Мулертал, го носи своето име на ридските региони кои неодоливо потсетуваат на Швајцарија. Главниот град е Ехертах, кој исто така е најстариот град во целата земја.

Loading...

Во 2010 година, тој се здоби со меѓународна слава и углед со тоа што беше наведен на листата на нематеријалното наследство на УНЕСКО.

Националниот музеј за воена историја е омилена туристичка атракција во луксембуршкиот град Дикирш.

10 европски градови со најмногу туристички атракции

Image by Yvonne Huijbens from Pixabay

Loading...

Туристите исто така сакаат да го посетат градот Клево на северот. Замокот со исто име и манастирот во рамките на црквата Свети Космас и Дамјан, кој датира од средниот век, е неизбежна станица за сите туристи.

Најизолираното место: Дали некогаш сте посакале да одите „на крајот на светот“?

Велосипедски тури

Жителите на Луксембург се прилично страсни во врска со возењето велосипед. Имаат 600 километри градски и 700 километри планински велосипедски патеки, кои минуваат низ живописни предели и недопрена природа. Организираните велосипедски тури со водичи се секојдневна појава овде.

Две евра – два часа

Loading...

За само две евра, колку што е дневен билет за апсолутно секој воз, автобус или трамвај во земјата, можете да возите цели два часа. Ова е затоа што во Луксембург може да стигнете било каде за само два часа.

Најубавиот мост во Европа: Место кое го посетуваат туристите веќе 200 години

Image by David Mark from Pixabay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *