Скриени места на познати дестинации: Од клуб во Дизниленд до Ајфелова соба

Сподели со своите пријатели

Светски познатите места често кријат многу повеќе од она што го гледаме на прв поглед.

Loading...

Понекогаш тоа се само простории, а понекогаш и цели лавиринти што остануваат скриени со векови. Еве само некои од нив.

Колосеумот го посетуваат околу четири милиони туристи годишно. Она што најчесто се гледа е добро познато на сите: Флавискиот амфитеатар, кој датира од 80-тите п.н.е.

Сепак, многумина не знаат дека постои мрежа на откриени подземни тунели под нивото на улицата, според веб-страницата „Listverse“.

Image by Edyta Stawiarska from Pixabay

Оваа мрежа од тунели е наречена Хипогеум и била користена за сместување на различни животни, како што се лавови и мечки, кои потоа биле ставани во гладијаторска арена.

Лавиринтот бил врвно археолошко откритие кога за прв пат бил откриено.

Loading...

Хипогемот сега е отворен за јавноста, но турнеите секогаш се ограничени на најмногу 25 лица.

Сепак, археолозите ја критикуваа страницата затоа што веруваат дека оваа структура би можела да биде компромитирана.

Во Дизниленд нема да пронајдете ниту капка алкохол. Сепак, не ако го посетите ексклузивниот Клуб 33.

Лесно е да се промаши затоа што стои зад необележани врата на плоштадот во Њу Орлеанс.

Првично бил дизајниран како место каде што Волт Дизни и неговите соработници би можеле да се забавуваат. Сепак, Дизни починал пет месеци пред клубот официјално да се отвори.

Само оние кои стануваат членови сега можат да влезат во клубот, кој исто така нуди ресторан и џез салон познат како „Le Salon Nouveau“, како и пристап до салонот 1901 за Калифорниска авантура.

Членството не е евтино. Во зависност од нивото на членство, ќе ви требаат помеѓу 25.000 и 100.000 американски долари за да се приклучите на клубот, проследено со годишна членарина од 12.500 до 30 000 долари. Списокот на чекање е сепак долг.

Милиони луѓе секоја година ја посетуваат Статуата на слободата, а многу туристи влегуваат во круната на структурата за да уживаат во прекрасниот поглед на Њујорк.

Loading...

Image by Jackie Ramirez from Pixabay

Сепак, многумина не се свесни дека е можно да се искачите уште повисоко.

Се до 30 јуни 1916 година, туристите можеле да влезат во просторијата внатре во факелот на Статуата на слободата, нудејќи панорамски поглед на градот.

Како и да е, на јавноста и бил забранет кога пристаништето во близината било разнесено, а експлозија се пробила низ разни околни згради. Остатоците од експлозијата стигнале до рацете на Статуата на слободата, што го направи патот до панорамската просторија небезбеден.

Раката е санирана, но само персоналот на Националната служба на паркот може да влезе во факелот, и тие треба да се искачат по тесни скали долги 12 метри за да пристапат до факелот и да ги одржуваат рефлекторите.

Image by skeeze from Pixabay

Loading...

Ајфеловата кула е еден од најпознатите светски знаменитости. Сепак, малкумина знаат дека тој содржи таен стан.

Оние што имаат доволно среќа да го посетат врвот на структурата, не само што ќе уживаат во погледот на францускиот главен град, туку можат да уживаат и во таен стан и канцеларија, кои неодамна се отворија за јавноста.

Густаве Ајфел го изградил станот за себе во 1889 година, и само тој за време на неговиот живот имал пристап до оваа скриена просторија.

Image by Elias Sch. from Pixabay

Многу парижани нуделе пари за изнајмување на овој стан само за една ноќ, но тој секогаш одбивал, сакајќи да ги остави сите соби за себе и на неговите повремени гости.

Loading...

Посетителите сега конечно можат да стапат во Ајфеловиот станот, кој е вратен во првобитната состојба.

Плоштадот Трафалгар може да се пофали со исклучителна архитектура и прекрасни фонтани, но има и скриена просторија.

Овој плоштад е дом на најмалата британска полициска станица, сместена на нејзиниот југоисточен агол.

Малата станица е изградена во 1926 година, бидејќи плоштадот честопати бил место на многу протести, немири и маршеви. Тој нуди доволно простор за еден полицаец или двајца затвореници, но полицијата веќе не го користи.

Сега едноставно се користи како плакар за метли.

Loading...
View this post on Instagram

Britain's smallest police station is hidden in plain sight in London's Trafalgar Square. Built in 1926, this tiny police station can house up to two prisoners at a time, although its main purpose was to hold a single police officer. Metropolitan Police were stationed here to keep an eye on the more troublesome demonstrators in the square. At the end of World War I, a temporary police box just outside of the Trafalgar Square tube station was due to be renovated and made more permanent. However, due to public objections this was scrapped and instead it was decided to build a less "objectionable" police box. The result? An ornamental light fitting! Once the light fitting was hollowed out, it was then installed with a set of narrow windows in order to provide a view across the main square. Also installed was a direct phone line back to Scotland Yard in case reinforcements were needed in times of trouble. Whenever the police phone was picked up, the ornamental light fitting at the top of the box started to flash, alerting any nearby officers on duty that trouble was near. Today the box is no longer used by the Police, instead used as a broom cupboard for Westminster Council cleaners! #travel #igtravelthursday #london #londonlife #timeoutlondon #thisislondon #trafalgarsquare #londoneye #travelstoke #culture #history #bbc_travel #huffpostgram #beautifuldestinations #natgeotravel #natgeo #intrepidguide #earth_deluxe #insta_international #discoverearth #remarkableplaces #visitpics #earthpics #literature #lonelyplanet #travelgram #wanderlust #luxwt #bbcearth #ig_london ——————————————www.TheIntrepidGuide.com

A post shared by Michele • The Intrepid Guide✈︎ (@intrepidguide) on


Leave a Reply