Литванија одлучи да го прекине увозот на руски гас

Сподели со своите пријатели

Гневот предизвикан од фотографиите на убиените цивили на улиците на украинскиот град Буча го зголеми притисокот врз Европа да го запре увозот на руски гас.

Loading...

Литванија и нејзините балтички соседи побараа од партнерите во ЕУ да се приклучат на нивната одлука за запирање на понатамошното купување на „токсичниот московски гас“.

 

Володин: Провокација во Буча е претстава наменета за Запад

 

„Токсичен руски гас“

Европските лидери вчера одлучија дека ќе воведат нови санкции кон Русија по откривањето на масовните гробници и ужасните сцени на егзекутирани цивили на улиците на Буча, град во близина на Киев.

И покрај тоа што ги осудуваат овие ужасни сцени, сѐ уште не е јасно дали европските лидери ќе успеат да се договорат за увоз на енергенси од Русија, бидејќи сигурно е дека парите се користат директно за финансирање на руската воена машина со полнење на буџетот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија повторно одби воени репарации за Полска

Во меѓувреме, Литванија објави дека ќе го прекине увозот на руски гас.

– Литванија отсега нема да троши токсични кубни метри руски гас – напиша на својот Твитер профил за викендот премиерката на оваа земја Ингрида Симоните (Симоните). Така, Литванија стана првата земја-членка на ЕУ која одби увоз на руска енергија.

 

Жител на Буча: Ова е масакр

 

Огласот беше дочекан со ентузијазам на јавноста и се смета за прв чекор кон енергетската независност на оваа поранешна советска република, која има 2,8 милиони жители.

Дури од 2015 година Литванија почна да добива најголем дел од снабдувањето со енергија од Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нивото на водата на Рајна се нормализира по летните суши

– Пред многу години мојата држава донесе одлука која ни овозможува без многу мака да ги прекинеме енергетските врски со агресорот. Ако можеме да го направиме тоа, може и остатокот од Европа – напиша литванскиот претседател Гитнас Науседа на Твитер минатиот викенд.

Loading...

Ситуацијата се промени во 2014 година

Како и другите балтички земји, Литванија некогаш беше многу зависна од рускиот гас. Ситуацијата драматично се промени во 2014 година кога земјата воспостави терминал за течен природен гас наречен „Независност“.

 

Унгарија: Повеќе луѓе загинаа во судар меѓу комбе и воз

 

Летонија и Естонија немаат свои терминали за течен гас и во моментов се водат преговори со Финска за заедничка изградба на голем терминал за да ги задоволи нивните потреби.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Провокација на Полска кон рускиот амбасадор

Летонија неодамна ја врати контролата врз својата гасна инфраструктура, која беше во рацете на Гаспром и има доволно снабдување со гас до крајот на годината и може да си дозволи да ги прекине врските со Русија.

Балтичките земји веќе долго време разбраа дека Русија ја користи енергијата како политичко средство за да ги принуди другите да дејствуваат во согласност со нејзините цели.

Loading...

Русија ја снабдува Европа со 40 отсто од вкупните потреби за гас. Германија има најголем удел во вкупните залихи, обидувајќи се да најде начин да ги намали деловните односи финансирани од Кремљ. Европскиот проблем секогаш останува ист. Како да и наштетите на Русија без да се повредите себеси.