Купиле куфери на аукција, а во нив пронашле човечки останки

Сподели со своите пријатели

Полицијата истражува откако се пронајдени човечки останки во куфери купени на аукција во магацин во Нов Зеланд.

Loading...

Посмртните останки се пронајдени во предмети во контејнер за складирање купен од семејство, а досегашната истрага покажува дека полицијата можеби работи со повеќе комплети останки, пишува Њушаб.

Полицијата започна истрага за убиство и се обидува да ги идентификува останките.

Тој не верува дека семејството што ги купило куферите е вмешано во убиството.

Жителите на домот во Окленд повикале полиција кога ги откриле останките откако „донеле неоснована сопственост на нивна адреса“, рече детективот Тофилау Фамунија Ваелуа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја: Со шпионски сателит ги фотографиравме Белата куќа, Пентагон, носачите...

Од полицијата не сакаа дополнително да коментираат, само велат дека во тек е обдукција, пишува Гардијан.

– Разбираме дека постои значителен јавен интерес за тоа што се случило, но со оглед на природата на откритието, допрва треба да се спроведат голем број истраги. Приоритет за полицијата е да го идентификува починатиот за да можеме да ги утврдиме сите околности – изјави Фамуја Ваелуа.

Според него, немало никаков директен ризик за јавноста.

Loading...

Еден од соседите му рекол на Њушуб дека му е жал за семејството кое ги купило куферите бидејќи тие немаат никаква врска со тоа и тоа што се случило е ужасно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка: 11 лица загинаа во несреќа во рудник за платина

Медиумите објавија дека другите соседи забележале „чуден мирис“ кој доаѓа од имотот непосредно пред да пристигне полицијата.

Друг сосед рече дека нејзиниот син видел куфер кој бил изваден од приколка на имотот и бил однесен од форензичарите.