Колку е опасна мета нуклеарката Запорожје?

Сподели со своите пријатели

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на комплексот околу нуклеарната централа во Запорожје, која е најважната точка на бојното поле.

Loading...

Украинската нуклеарна компанија „Енергоатом“ соопшти дека постои зголемен ризик од опасно истекување на водород или радиоактивно зрачење.

Киев повторно удри во нуклеарната централа Запорожје, цевководите се оштетени, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Режимот во Киев продолжува со своите провокации со цел да создаде закана од нуклеарна катастрофа во нуклеарната централа Запорожје. Во текот на изминатиот ден, две артилериски единици на вооружените сили на Украина ја гранатираа територијата на нуклеарната централа“, соопшти руското Министерство за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија планира во наредните денови да објави анексија на четири региони на Украина

Властите на регионот Запорожје се подготвени за секаков развој во врска со нуклеарната централа Запорожје, а меѓу другото е изработен и план за евакуација на населението, изјави шефот на воено-цивилната администрација на регионот, Евгениј Балички.

„Во моментов нуклеарната централа Запорожје работи вообичаено. Нивото на зрачење е во нормални вредности. Но, знаејќи за подмолноста, непромисленоста и немилосрдноста на режимот во Киев, кон луѓето што јавно ги нарекува граѓани, природно се подготвивме за каков било развој на ситуацијата и затоа развивме план за евакуација на населението во случај да биде неопходно“, рече Балички.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што прави ЕУ за помош на руски дезертери?

Според неговите зборови, од 18 јули нуклеарната централа во Запорожје е гранатирана практично секој ден од украинските сили, а ударите се изведуваат од територии контролирани од Киев, од десниот брег на Днепар од градовите Марганец и Никопоље.

Русија им ја достави на членките на Советот за безбедност на Обединетите нации (СБНС) презентацијата на Министерството за одбрана за гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје од страна на украинските сили на 25 август, објави на Твитер постојаната мисија на Русија во ОН.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан сака да ги спречи досега најсилните европски санкции против Русија

Според извештаите, нивото на радијација во енергетските блокови е под контрола и во нормални граници, пренесува Риа новости.

Нуклеарната централа Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа по број на единици и капацитет.

Од март е под контрола на руската армија, а двете страни меѓусебно се обвинуваат дека ја гранатирале областа на нуклеарната централа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.