КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ: Септември ги урна температурните рекорди!

Сподели со своите пријатели

Септември 2020 година беше најтопол во светот откако се прават мерењата на температурата на воздухот, според метеоролошката служба „Коперник“.

Loading...

Овој септември беше потопол за 0,05 степени Целзиусови од септември минатата година, кој досега го држеше рекордот.

Пандемијата скоро воопшто не ги успорила климатските промени

Научниците велат дека тоа е јасен показател дека штетните емисии на гасови се причина за глобалното зголемување на температурата.

„Коперник“ наведува дека температурата во сибирскиот дел на Арктикот продолжува да биде далеку над просекот.

Тој исто така потврди дека мразот на Арктикот е на второто најниско ниво од почетокот на снимањето на сателитот.

И тој предвидува дека оваа година ќе биде најтопла во Европа, дури и ако температурата на воздухот од сега малку падне.

Дали Сонцето има улога во климатските промени?

Loading...

 

 

Зголемувањето на температурата на глобално ниво придонесе за рекорден број шумски пожари во Калифорнија и Австралија.

Климатските промени водат кон недостаток на пчели

Исто така, помогна да се забележи најжешкиот ден – огнени 54,4 степени во Националниот парк Долина на смртта во Калифорнија.

Тој исто така играше улога во обилните дождови што го погодија југот на Франција со повеќе од половина метар дожд на ден.

Таквите обилни врнежи се очекуваат еднаш во 100 години, а Франција беше погодена двапати за седум дена.

Loading...

„Некои од овие настани се навистина невообичаени, но не треба да очекуваме да се зголемуваат температурите од година во година“, изјави Саманта Бургс од Коперникус за BBC News.

„Климата и времето се многу променливи, измамнички. Но, предвидовме дека нешто вакво ќе се случи, со оглед на нашето влијание врз климата“, додаде таа.

Пливаше под мразот на Антарктик поради климатските промени (ФОТО)

Временските рекорди секогаш се уриваат природно, но метеоролозите велат дека се вознемирени од некои нови крајности.

Велика Британија, на пример, уживаше во најсончевата пролет, а август забележа рекорден број на топли денови – и до 34 степени.

Ед Хокинс од Универзитетот во Ридинг за Би-Би-Си изјави: „Зборуваме со децении – сè поголеми емисии на штетни гасови доведуваат до поголемо затоплување“.

 

Loading...

 

Тој предупреди дека, доколку продолжи овој тренд на штетни гасови, светот ќе се соочи со просечно зголемување на температурата за три степени, а не со очекуваниот еден степен.

Четвртина од светското население ќе ги напушти домовите поради климатските промени

„Еден степен на затоплување е опасен”, рече тој и продолжи: „Два степени се поопасни, а три степени се уште поопасни. Ние навистина не сакаме да знаеме како ќе изгледа тоа”.

Податоците беа објавени ден откако британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија ќе се бори против климатските промени со тоа што ќе стане „ Саудиска Арабија на енергија од ветерот“.

Еколозите го поздравија неговиот говор, но критичарите велат дека ветувањата треба да бидат поткрепени со јасна стратегија и буџети.

Loading...

Leave a Reply