Пливаше под мразот на Антарктик поради климатските промени (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Луис Пуг од Плимут пливаше под мразот на Антарктикот. Се прашувате зошто? Ова е амбасадор на ООН за животната средина кој сака да ги демонстрира брзите промени на мразот во океаните предизвикани од климатските промени.

Loading...

Пливањето под мразот на Луис Пуг, чија температура беше само еден степен над нулата, траеше десет минути.

Имаше само костум за пливање, очила и капа. Како што рече, можел да го види топењето на мразот насекаде.

Пуг пливаше откако излегоа извештаите според кои температурите на океанот достигнаа историско ниво.

Четвртина од светското население ќе ги напушти домовите поради климатските промени

Храбриот пливач на Фејсбук напиша дека пливањето под мразот на Антарктикот е едно од најубавите, но и најстрашните искуства што ги доживеал досега.

„Сите нијанси на сина и скоро целосна темнина. На половина пат, слушнав пукање над мене и мислев дека дојде крајот за мене. За среќа, тоа беше само поместување на мразот“, напиша Пуг.

Како што рече, тој пливал за да ја пренесе пораката: „Јас присуствував на брзо топење во оваа област. Без сомнение, се соочуваме во итен случај“.

Loading...

Тој ги повика светските лидери да преземат акција бидејќи, како што рече, времето истекува.

ГЛЕЧЕРИТЕ ИСЧЕЗНУВААТ: Климатските промени ги менуваат Алпите

Пуг е амбасадор на Обединетите нации за животна средина. Повеќе од три децении плива со делфини и пингвини и ја мери температурата на морето од Антарктикот до Арктикот.

„Моја е одговорноста да го кренам гласот за океанот, за неверојатниот живот на океанот, пингвините, делфините, но и за децата. Мојата порака е – тоа што се случува со океаните, ќе влијае на секоја личност на планетата“, рече Пуг.

Тој истакна дека во текот на триесетгодишното искуство во пливање, видел промена на океанот и е под влијание на климатските промени, премногу риболов и загадување.

Порача оти се види дека мразот станува сè потенок секоја година и станува сè помал.

Со губењето на шумите ја губиме битката со климатските промени: За обнова на Амазонија потребни најмалку 100 години

Исто така, дека и температурата на водата се зголемува.

Loading...

Leave a Reply