Кличко: Големи битки се водат околу Киев

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави денеска дека се водат „големи“ битки северно и источно од главниот град на Украина.

Loading...

 

Украина: Русија остана без 17.700 војници во инвазијата

 

„Ризикот од смрт во Киев е доста голем и затоа мојот совет до сите што сакаат да се вратат е: ве молам, за уште малку време“, рече Кличко, обраќајќи им се на жителите кои избегаа од градот, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Алтернативните Нобелови награди ги освоија активисти од Украина, Африка и Венецуела

 

Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди Украина

 

Loading...

Претходно денеска гувернерот на Киевската област изјави дека руските сили се повлекуваат во некои области околу главниот град, но дека ги зајакнуваат своите позиции во други.