13.06.2018 00:12

Кинески сад од порцелан продаден за 4,1 милиони евра


Порцелански сад кој припаѓа на кинескиот цар Чанлонг (1736 – 1795) продаден е за 4,1 милиони евра на аукција во францускиот дворец Аринија, пренесува агенцијата Франс прес.

Купувач е Французин, но неговиот идентитет не е соопштен, изјавил главниот организатор на аукцијата Филип Рујак.

Садот чија почетна цена била 500.000 евра има печат од кинескиот цар и продадена е за десетина минути.

Предметот исто така има будистички симобили, како и стилизирани листови од лотосов цвет.

Постои уште еден таков сад кој е продаден во 2016. година на аукција во Хонгконг за 1,8 милиони евра.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments