Иран поднесе предлози за заживување на нуклеарниот договор

Сподели со своите пријатели

Иранските власти денеска соопштија дека писмено ги испратиле своите конечни предлози за заживување на нуклеарниот договор со големите сили, пренесе агенцијата АП.

Loading...

Иранската државна агенција Ирна не соопшти детали за предлогот, но навести дека Иран сè уште не прифаќа посредување на Европската унија и покрај предупредувањата дека во тој случај нема да има повеќе преговори.

Големите сили го чекаат одговорот на Техеран на предлогот за договор што на 26 јули го понуди високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел.

ЕУ сѐ уште не потврдила дека добила предлог од Иран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украдени полициски планови за обезбедувањето на Олимпијадата во Париз

Како што јави агенцијата Франс прес, шефот на иранската дипломатија, Хосеин Амир-Абдолахиан, во понеделникот изјави дека неговата земја е подготвена да склучи договор доколку нејзините предлози бидат прифатени.

Иранските власти во петокот рекоа дека се подготвени да го прифатат конечниот текст за заживување на договорот од 2015 година.

Договорот за иранската нуклеарна програма, чие официјално име е Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA), беше потпишан во Виена во јули 2015 година од страна на Иран и групата „5 плус 1“, која се состоеше од пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН. (Кина, Франција, Русија, Велика Британија, САД) и Германија, како потписник во име на ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) ја повлече својата земја од договорот во 2018 година и воведе санкции кон Иран, додека Иран како одговор почна да ги занемарува своите обврски од договорот.

Loading...