Институтот за војна: Кремљ за прв пат призна пораз

Сподели со своите пријатели

Во своето последно ажурирање, Институтот за воени истражувања објави дека руските официјални лица и медиумските пропагандисти разговараат за причините што довеле до пораз во областа Харков.

Loading...

Руското Министерство за одбрана првично го објасни поразот во регионот Харков како „гест на добра волја“ за повлекување или одлука да се фокусира на „ослободувањето“ на Донбас.

ISW пишува дека овој пат овој лажен наратив наиде на значителни критики на интернет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин не планира да го менува статусот на „специјалната воена операција“

– „Извори од Кремљ сега работат на ослободување од секаква одговорност за поразот на Путин“ и се обидуваат да ја префрлат вината на „недоволно информираните воени советници во кругот на Путин“ – пишува ISW.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.